sprievodcu v náklade po 100 kusov v slovenskom, nemeckom a maďarskom jazyku.
„Je to publikácia, ktorá nám veľmi chýbala, veď lapidárium sme otvorili pred desiatimi rokmi. Zaiste poteší odbornú aj laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o rímske pamiatky,“ povedal riaditeľ múzea Jozef Csötőrtőky. Renomovaní autori Friederike Harl z Rakúska a Barnabás Lörincz z Maďarska napísali text vo vedecko-populárnom štýle. Poskytuje podrobné údaje o kamenných pamiatkach, ako aj preklady ich nápisov.
Publikácia obsahuje 79 fotografií, ich autorom je Ortolf Harl, riaditeľ Archeologického ústavu mesta Viedeň. Je určená archeológom, študentom stredných aj vysokých škôl a turistom z domova aj zahraničia.
Vydanie publikácie podporila Európska komisia a Národný kultúrny základný program v Maďarsku.
V rímskom lapidáriu patriacom komárňanskému múzeu je od roku 1993 vystavených 67 originálnych rímskych provinciálnych kamenosochárskych pamiatok, náhrobné kamene a ich fragmenty, oltárne kamene, dedikačné dosky, sarkofágy a jedenásť kópií. Väčšina z nich pochádza z rímskych vojenských táborov Brigetio a Kelemantia. Múzeum získalo v roku 1994 za obnovu bašty a realizáciu lapidária medzinárodné ocenenie EUROPA NOSTRA. Lapidárium navštívi ročne približne tritisíc návštevníkov.
Rímske pamiatky umiestnené v lapidáriu sú prístupné aj na internetovej adrese www.ubi-erat-lupa.org. (tasr)