
Vodopád.

Tvŕdza Cuknštejn.

V Terezinom údolí neďaleko Českých Budějovic sa nachádzajú aj Václavove kúpele.
grófa Buquoya mohli predchádzať vzniku Terkinho údolia v druhej polovici 18. storočia.
Táto malebná národná prírodná pamiatka leží približne kilometer od mestečka Nové Hrady neďaleko Českých Budějovíc. Vstup do nej je skutočne grandiózny. Pripomína prechod medzi sochami dvoch sfíng. Po pravici i po ľavici stoja štyri obrovské žltobiele stĺpy ukončené kamennými vázami. Vstupnou bránou vojdete do romanticko -sentimentálneho sveta francúzskych parkov spred dvoch storočí.
Z histórie
Gróf Buquoy - tajný cisársky poradca - bol veľkým zástancom chudobných. Na svojom panstve pre nich zriadil ústav. Svojej manželke sa však vzoprieť nedokázal, a tak namiesto svojich zámerov budovať podobné ústavy, vybudoval podľa jej plánov umelý park. Na mieste bývalej bažantnice s rozlohou 68,8 hektára sa od roku 1756 cielene vysadzovali exotické stromy, budovali sa jednotlivé účelové stavby. Celkovo prešlo údolie koncom 18. a začiatkom 19. storočia romantickými úpravami ovplyvnenými krajinárskymi tendenciami z Anglicka a Francúzska. Vybudovanie takéhoto rozsiahleho prírodného komplexu trvalo s rozličnými prestávkami viac než 50 rokov. A nemenila sa len podoba parku, ale aj jeho meno. Pôvodný názov Krásne údolie sa po smrti grófky zmenil na Terkino alebo tiež Terezino údolie.
Náučný chodník
Ak sa rozhodnete pre okruh náučného chodníka, dozviete sa niečo z histórie parku, ale i o pôvode exotických drevín. Na začiatku stojí mlyn z 18. storočia a dom kolára. Zo spomínaných účelových stavieb môžete ešte obdivovať Modrý dom, ktorý dostal názov podľa farby strechy. Či skutočne bola modrá, to už, žiaľ, nezistíte. Tento pavilónik je v ruinách. Pri jeho zničení zohrala dôležitú úlohu rieka Stropnice, ktorá sa plazí pozdĺž celého údolia. Roku 1915 sa vyliala z koryta a zničila Modrý dom čnejúci sa nad ňou. Približne sto rokov pred povodňami však silu tejto riečky využili stavitelia parku a vybudovali ďalší romanticko-sentimentálny prvok - umelý vodopád.
Raritou miestnej flóry je dub vysoký 40 metrov, s priemerom 196 centimetrov a vekom okolo 500 rokov. Ten stojí takmer až na konci náučnej cesty.
Či zvolíte dlhší okruh, či kratší, náučný chodník alebo len voľnú prechádzku, cestičky vás určite neomylne zavedú k budovám malých kúpeľov. Tie boli pomenované podľa otca grófky Terézie - Václavove kúpele. V priestoroch, kde sa kedysi vynímal rokokový nábytok, je dnes zriadený penzión. Máte tak jedinečnú príležitosť presvedčiť sa o pravdivosti legendy. Tá hovorí, že Teréziu Buquoyovú odniesol čert do pekla za jej nemravné správanie po smrti manžela. Dierou v strope ju každú noc vodil do kúpeľov a nútil bdieť do prvého ranného zakikiríkania.
Malá odbočka pre milovníkov pamiatok
Pri deviatej značke náučného chodníka s označením „porost Borovice lesní“ sa začnú mihať pomedzi stromy obrysy asi 300 metrov vzdialenej neskoro gotickej tvŕdze Cuknštejn. Dominantou tejto uzatvorenej stavby s vnútorným dvorom je osemboká veža, čiastočne zasypaná priekopa a gotická brána s viditeľnými náznakmi padacieho mosta. Zachované grafity na omietke sú pozostatkami renesančnej úpravy.
I keď Jan Nepomuk Buquoy nezrealizoval svoje vysoko humánne plány o ústavoch pre chudobných, vybudoval so svojou manželkou park, ktorý má dnes nevyčísliteľnú hodnotu. Či už vás zaujíma flóra, architektúra, história, určite oceníte citlivý zásah človeka do prírody.
ANDREA BUCHELOVÁ
FOTO - AUTORKA, ARCHÍV