Johannesburg/Sydney 4. decembra (TASR) - Desaťtisíce ľudí obdivovali dnes medzi Angolou a Mozambikom druhé úplné zatmenie Slnka za poldruha roka v južnej Afrike. Druhým kontinentom, ktorého obyvatelia môžu dnes tento úkaz pozorovať, je Austrália.
Centrom obdivovateľov zatmenia v južnej Afrike je mestečko Messina na hraniciach so Zimbabwe, kde sa zhromaždilo asi 60.000 ľudí. Austrálskou mekkou pozorovateľov je pobrežné mesto Ceduna.
Prírodné divadlo sa začalo v skorých ranných hodinách nad južným Atlantikom, keď sa Mesiac začal posúvať pred slnečný kotúč. O 6.56 h SEČ dopadol mesačný tieň na africký kontinent pri angolskom prístavnom meste Sumbe.
Astronómovia vypočítali, že tieň sa pohyboval rýchlosťou asi 4500 km/h a na prekonanie Afriky potreboval 31 minút. Nad Messinou sa "čierne Slnko" objavilo o 7.18 h SEČ. O dve minúty neskôr sa zmenil deň na noc v Krügerovom národnom parku v Juhoafrickej republike.
Podmienky na pozorovanie zatmenia Slnka v Afrike boli pomerne dobré vzhľadom na to, že tam v týchto mesiacoch trvá obdobie dažďov spojené so zvýšeným výskytom oblačnosti. Domorodé obyvateľstvo vítalo úkaz bubnovaním a tancami. V Johannesburgu, kde bolo zatmenie iba 89-percentné, ľudia sledovali Slnko na uliciach s ochrannými okuliarmi.
Asi 60 kilometrov široký pás zatmenia opustil Afriku nad Mozambikom a ponad Indický oceán sa presúval k Austrálii, kam dorazí o 10.10 h SEČ. Ako prví uvidia úkaz pri meste Ceduna, kde sa zotmie na 40 sekúnd. Asi 700 kilometrov severovýchodnejšie sa šírka pásu zatmenia stenčí na 30 kilometrov a prírodné divadlo sa skončí.
Hotelové izby v Cedune boli rezervované už mesiace vopred. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) obsadil celé poschodia. V mestskej nemocnici preventívne zvýšili zásoby medicínskeho materiálu o 75 percent.
Na severnej pologuli dnešné úplné zatmenie Slnka nebolo možné sledovať. V Európe si musíme na tento úkaz počkať do 3. septembra 2081.