Austrália mala informácie o hrozbe útokov v Mombase
Canberra 29. novembra (TASR) - Austrália získala pred dvoma
týždňami spravodajské informácie o hrozbe v kenskej Mombase, preto
vyzvala svojich občanov, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Canberra 29. novembra (TASR) - Austrália získala pred dvoma týždňami spravodajské informácie o hrozbe v kenskej Mombase, preto vyzvala svojich občanov, aby do mesta necestovali. Uviedla to dnes austrálska vláda.
Ministerstvo zahraničných vecí varovalo Austrálčanov 12. novembra, aby odložili všetky cesty do Mombasy, prípadne opustili mesto, ak sa necítili byť v bezpečí.
Podľa šéfa austrálskej diplomacie Alexandera Downera sa toto odporúčanie zakladalo na informáciách o možných teroristických útokoch proti západným záujmom.
Canberra však podľa dnešného Downerovho vyhlásenia nemala žiadne konkrétne údaje o čase, mieste alebo spôsobe vykonania útokov. Ministerstvo neskôr aktualizovalo cestovné varovanie, v ktorom vystríhalo pred nebezpečenstvom teroristických útokov proti západným cieľom v Keni, najmä v Nairobi a Mombase.
Pri samovražednom útoku na izraelský hotel v Mombase prišlo vo štvrtok o život 12 ľudí. Incident sa odohral krátko po tom, ako dve rakety minuli izraelské dopravné lietadlo, ktoré odlietalo z neďalekého letiska.
Po útokoch dnes Austrália znova revidovala varovanie pre cesty do tejto východoafrickej krajiny. Vzhľadom na možné riziko ďalších teroristických aktov proti západným záujmom v Keni Canberra znova vyzvala Austrálčanov, aby do krajiny necestovali.
Downera podľa vlastných slov obzvlášť znepokojuje raketový útok na civilné lietadlo, pretože poukazuje na nový rozsah ohrozenia bezpečnosti, ktorému teraz svet čelí.
Izraelskí a kenskí predstavitelia obvinili zo štvrtkového útoku al-Káidu. Podľa austrálskeho premiéra Johna Howarda i amerických činiteľov je priskoro namieriť prst na teroristickú organizáciu Usámu bin Ládina.
Vyšetrovatelia podozrievajú al-Káidu aj zo zodpovednosti za útoky na indonézskom ostrove Bali, ktoré si 12. októbra vyžiadali životy 185 obetí, z toho asi 90 Austrálčanov. Vláda v Canberre sa po výbuchoch na Bali stala terčom kritiky za nedostatočné varovanie pred hrozbami v susednej Indonézii a odvtedy zvýšila úroveň upozornení pre viacero krajín.