Prievidza 28. novembra (TASR) - Bývalá cesta číslo 50 medzi Prievidzou a obcou Koš poklesla za posledné týždne spolu s okolitým terénom o vyše osem metrov. V priehlbine sa hromadí voda a cesta je úplne neprejazdná.
Približne 250 metrov pod povrchom totiž prebieha intenzívna ťažba uhoľného sloja, ktorého hrúbka dosahuje až 16 metrov.
Pôvodne rovná cesta je od osemdesiatych rokov minulého storočia uzavretá a motoristi využívajú novú štvorprúdovú komunikáciu. Napriek zákazu vjazdu sa však na nej občas objavilo auto, bežne ju používali cyklisti, ale aj jazdci na kolieskových korčuliach.
Baníci z Bane Nováky začali v blízkosti Prievidze ťažiť uhlie už pred piatimi až šiestimi rokmi. Ale až po vlaňajšom zbúraní kostola v Koši, z okolia ktorého sa už dávno odsťahovali všetci obyvatelia, začali ťažiť uhlie naplno.
Odborníci predpokladajú, že pokles bude pokračovať a vytvorí sa niekoľkohektárová, približne deväť metrov hlboká priehlbina, ktorá sa postupne vyplní vodou.
Už predtým vzniklo v tejto oblasti niekoľko menších mokradí, ktoré sa stali domovom pre až 126 druhov vzácnych a chránených vodných živočíchov a vtákov. Paradoxne tak ťažba nerastov, považovaná za najväčšieho poškodzovateľa životného prostredia a krajiny, vytvorila podmienky pre vznik mokradí, ktoré človek melioráciami v minulých desaťročiach nielen u nás, ale i v celej Európe takmer úplne zničil.
Osud novovznikajúceho mokraďového jazierka pri Prievidzi, ale aj ostatných, je pre ich obyvateľov neistý. Ochrancovia prírody sa obávajú, že po vyťažení uhoľných zásob, budú musieť baníci tak, ako im to ukladá v súčasnosti platný zákon, pôdu zrekultivovať a vrátiť poľnohospodárom.