Podľa neho to možno predpokladať, ak zvýšená seizmická aktivita, ktorá teraz v oblasti panuje, pretrvá. „Vidíme, že došlo k erupcii Etny, že severne a východne od Sicílie panuje zvýšená seizmická aktivita a že okolo Eolských ostrovov dochádza k výronom plynov,“ tvrdí Boschi.
Boschi stojí na čele talianského Geofyzikálneho a vulkanologického ústavu. Nedá sa vylúčiť, že „ostrov by sa mohol opäť vynoriť, je však nevyhnutné čakať“. Ostrov, ktorý vznikol na temeni podmorského vulkánu, sa naposledy vynoril v roku 1831 a okamžite sa stal príčinou diplomatických šarvátok medzi niekoľkými krajinami. O šesť mesiacov neskôr ale diplomati stratili dôvody na demarše, keď sa ostrov opäť ponoril. Teraz sa jeho povrch nachádza asi osem metrov pod hladinou mora, a to asi 30 kilometrov južne od Sicílie, neďaleko Tunisu.
„Vývoj okolo ostrova starostlivo sledujeme. Proces sa môže začať každú chvíľku,“ hovorí profesor Boschi a dodáva, že ak k tomu skutočne dôjde, „bude to nádherná a fascinujúca udalosť.“ Ako vyplýva z dostupných svedectiev, počas uplynulých storočí sa ostrov vynoril z vôd štyrikrát. Vždy to sprevádzala vulkanická erupcia - po prvý raz bol tento jav zaznamenaný za prvej púnskej vojny v rokoch 264 až 241 pred naším letopočtom. Posledné vynorenie ostrova, ku ktorému došlo 2. júla 1831, spôsobilo niekoľkomesačné ťahanice medzinárodného rozsahu. Nárok na novú pevninu vzniesli štyri štáty, vrátane Británie, Španielska a kráľovského burbonského sicílskeho dvora. Skala s obvodom okolo piatich kilometrov sa vynorila 65 metrov nad hladinu mora. Než zase za pol roka klesla pod vodu, sicílsky kráľ Ferdinand II. ju stačil pomenovať - ako inak - Ferninandea. Briti ale hovorili o Grahamovom ostrove.
Ak sa dnes vedú o tomto kúsku skaly vedecké diskusie, zvyčajne sa uvádza anglický názov - Taliani jej ale nepovedia inak než ako rozhodol sicílsky kráľ.
Aby sa tentoraz predišlo prípadným diskusiám, sicílski potápači už radšej vyrazili k miestu a vztýšili na najvyššom hrbe prípadného budúceho kúska pevniny taliansku vlajku. Ak sa skala opäť vynorí, potom už ako talianska pevnina. A možno, že Európska únia o ostrov prejaví záujem ako prípadného nového člena, žartuje profesor Boschi. (čtk)