
FOTO – ARCHÍV
Kapušiansky hrad
Na najvýchodnejších výbežkoch Stráží, nad obcou Kapušany, sa vypína Kapušiansky hradný vrch, nazývaný aj Zámčisko (494 m) so zrúcaninami populárneho hradu.
Kapušiansky hrad sa nachádza na mieste bývaleho slovanského hradiska. Mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Je to gotický hrad vystavaný v rokoch 1410 – 1420 na zvyškoch pôvodného hradu, ktorý bol zničený v roku 1312. O sto rokov neskôr prešiel do držby Andreja Kokaiho a nový majiteľ začal s obnovou. Hrad zväčšil a opatril dvoma strážnymi vežami a cimburím. Nový hrad mal strategickú polohu a odolal aj útoku spojených vojsk Mateja Korvína, ktoré ho v roku 1468 márne obliehali. V 17. storočí bol dejiskom bojov medzi Thökölyho povstalcami a cisárskym vojskom. Svoju obrannú úlohu skončil roku 1709, keď sa ho po dlhom obliehaní zmocnil Rákóczi a jeho vojsko ho vypálilo. V roku 1712 ho čiastočne opravili a na rozkaz dvora a snemu ho v roku 1715 zbúrali.
Prírodné rezervácie
Nielen zrúcaniny stredovekého hradu sú však na tomto území pozoruhodné. V okolí, na južných a východných svahoch Zámčiska a spájacieho hrebeňa, sa nachádzajú dve národné prírodné rezervácie, ktoré majú veľký význam najmä z hľadiska ochrany teplomilnej a suchomilnej flóry v lesostepnom prostredí, ktoré tu dosahujú severnú hranicu rozšírenia na Slovensku.
Národná prírodná rezervácia Kapušiansky hradný vrch bola vyhlásená v roku 1980 na ploche 18,1 hektára. Zaujímavé sú porasty dubín s typickým podrastom, najmä na jar tu kvitne niekoľko chránených druhov rastlín – viaceré druhy poniklecov, klokoč perovitý a kosatec uhorský. Žiaľ, tunajšiu vegetáciu ničí mnoho turistov zrúcanín hradu, ako aj náletové buriny a kroviny. Otvorený terén pod hradom využívajú na lietanie priaznivci paraglidingu.
Druhou rezerváciou sú Fintické svahy, ktorú vyhlásili v roku 1980 na rozlohe 41,3 hektára. Je menej prístupná ako hradný vrch a tunajšie rastlinné a živočíšne spoločenstvá, neraz na skalných svahoch, sú lepšie zachované. Všeobecne sa považuje za jednu z najvýznamnejších lokalít suchomilnej flóry na východnom Slovensku. Tunajším lesostepným porastom dominujú duby. Rôznym druhom krovín a vzácnych rastlín dominujú početne zastúpené lokality výskytu poniklecov.