
Arkierový dom na rohu Laurinskej a Uršulínskej ulice (zbúraný v roku 1908). Dobová kresba K. H. Frecha.
Sídlo za pol miliardy nebude. Prokopovič povedal: Ďalej sa stavať nesmie
Po článku o budove v denníku SME sa minister prišiel presvedčiť na vlastné oči. „Nezdá sa mi efektívne, aby si v situácii, keď bojujeme o každú korunu, železnice stavali takéto budovy. Navyše železničiari mi jasne nepovedali, ako to chcú financovať,“ povedal včera Prokopovič.
Stavbári hĺbili obrovskú jamu na základy a podzemné garáže tri mesiace. Pri jednej z rušných bratislavských križovatiek neďaleko železničnej Hlavnej stanice mal vyrásť administratívny, najmenej desaťposchodový komplex a vedľa dvadsať bytových jednotiek.
Minister Prokopovič povedal jednoznačne: „Ďalej sa stavať nesmie.“ Včera na tomto mieste ešte robotníci spevňovali základy a naťahovali železné siete na vybetónované plochy, aby zabránili zosuvu pôdy.
Sociológ Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky hovorí, že vidieť, že ministri začínajú vnímať podnety od verejnosti. Podľa neho aj strany súčasnej vládnej koalície pochopili, že verejná mienka sa proti nim môže zničujúco obrátiť.
Minister Prokopovič nevylučuje, že v budúcnosti bude reagovať na podnety z médií a od verejnosti. „Beriem ich ako zdroj poznatkov pre seba, ale nemôžem povedať, že budem vždy postupovať podľa článkov v médiách. Záleží na tom, o čo pôjde.“
Železničná spoločnosť odôvodňovala výstavbu budovy tým, že po rozdelení železníc na dve spoločnosti má teraz pracoviská na rôznych miestach a chcela ich dostať pod jednu strechu. O osude stavby sa rozhodne neskôr, nie je vylúčený ani odpredaj základov spolu s projektovou dokumentáciou.