
Rad kamiónov blokoval cestu neďaleko Colomiers na juhozápade Francúzska. FOTO - TASR/AP
jú sa vyšších platov.
Každá vláda v Paríži mala aspoň raz do činenia s kamionistami. V priebehu posledných desiatich rokov najmenej trikrát vážne ochromili nielen dopravu, ale aj zahraničný obchod a výrobu.
Štrajkujúcich kamionistov včera z bezpečnej vzdialenosti sledovali policajti, ktorí majú príkaz „nenechať paralyzovať ekonomiku“. „Je normálne, keď protesty vytvárajú nepohodlnú situáciu, ale keď paralyzujú celú krajinu, to im nemožno dovoliť,“ vyhlásil cez víkend minister vnútra Nicolas Sarkozy.
Na hraničné priechody policajti dorazili ešte pred kamionistami, vláda rozhodla, že štrajk v žiadnom prípade nesmie zablokovať export. V minulých rokoch Británia a Nemecko žiadali kompenzácie.
Do štrajku sa zapojili len dve najväčšie odborové organizácie dopravcov - CFDT a CGT. Tie však zastupujú asi polovicu vodičov. Ostatné prijali ponuku zamestnávateľov na zvýšenie platov o 14 percent v priebehu troch rokov. Na cestách preto dochádza k paradoxnej situácii - kamióny blokujú cestu iným kamiónom, ako napríklad pri vstupe do Paríža, a osobné autá majú cestu voľnú. Niekde, ako napríklad pred veľkým potravinovým skladom v Lille, štrajkujúci blokádu zrušili na nátlak svojich kolegov.
Vo Francúzsku sa štrajkuje často a Francúzi sa vyznačujú veľkou mierou tolerancie k akciám podobného druhu. Kamionistov podporuje 75 percent ľudí. Štrajk je všeobecne akceptovateľná metóda vyjednávania a zamestnávatelia a odbory sa napokon vždy dohodnú.
Blokáda ciest pre banálny platový problém nie je sama osebe vážnejším nebezpečenstvom pre vládu Jeana Pierra Raffaina. Problém je len v jej načasovaní, môže odštartovať záplavu sociálnych protestov. Dnes majú v uliciach defilovať desaťtisíce zamestnancov verejného sektora proti pravicovej politike vlády. Predovšetkým proti plánovanej privatizácii verejného sektora, ktorý je vo Francúzsku oproti ostatným európskym krajinám dosť silný, budú dnes protestovať zamestnanci letísk, ktoré už zrušili desiatky letov. Štrajkujú aj pošty, železnice, verejná doprava a telekomunikácie. Poľnohospodári ešte pred niekoľkými dňami blokovali distribučné centrá supermarketov a vo verejnoprávnych kanáloch sa niekoľko dní nevysielali správy. Raffarin chce každý z týchto konfliktov riešiť osobitne a dôkladne a zatiaľ nepripúšťa, že by išlo o krízu.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ