SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Začala sa vykurovacia sezóna a riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua ako každoročne konštatuje: „Zase sa rúbe!“ Nelegálny výrub stromov v národnom parku je stará téma. Čiastočne sa ju snaží riešiť občianske združenie Zachráňme Letanovský mlyn, ktoré z Rómov z letanovskej osady zostavilo stráž na ochranu lesa.
Správa parku vyčíslila škody spôsobené nelegálnym výrubom stromov v prírodnej rezervácii Prielom Hornádu a na Hradisku počas prvých troch mesiacov tohto roku na 382-tisíc korún. Za páchateľov označuje obyvateľov osád Letanovce, Smižany, Spišské Tomášovce a Hrabušice. Potom prišli teplejšie mesiace a rúbanie ustalo. S nástupom mrazivých nocí počuť z lesov Slovenského raja opäť známe zvuky - rúbe sa zase.
Tento problém riešila aj slovenská vláda. Schválením Programu starostlivosti o Národný park Slovenský raj sa zaviazala presťahovať rómsku osadu Letanovce do novej lokality a znížiť tlak na lesné porasty podporou plynofikácie okolitých obcí. „Ak sa tieto úlohy zrealizujú, mohla by sa situácia zlepšiť,“ hovorí Bevilaqua.
Traja strážcovia Slovenského raja na územie s rozlohou takmer 20-tisíc hektárov fyzicky nestačia. Vládou schválený program počíta s nárastom počtu strážcov na jedenásť ľudí. „Strážcovia prírody by mali informovať a usmerňovať turistov, prípadne ich sprevádzať. Prax je taká, že robia policajtov,“ dodáva Bevilaqua. Strážcovia sú ozbrojení, no zbraň nosia len na výstrahu.
MONIKA TOPORCEROVÁ