SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Rakúsko stále zostáva lákadlom pre lyžiarov

V minulom roku chuť Európanov cestovať podľa celkového prehľadu poklesla, ale Rakúsko sa udržalo na štvrtom mieste medzi najobľúbenejšími dovolenkovými cieľmi v Európe. V roku 2001 podnikli Európania asi 18,9 výletu do Rakúska s aspoň jedným prenocovaním.

Tým si Rakúsko drží šesťpercentný podiel na európskom cestovnom trhu. Najdôležitejšie oblasti pre úspech v cestovnom ruchu sú horské lyžiarske strediská v Rakúsku.

Tirolsko

Večný sneh - základ úspechu

Ľadovce v rakúskych Alpách sú pozostatkom poslednej doby ľadovej spred viac ako 11 000 rokov. Keď stúpala teplota, oblasť večného ľadu sa dostala do výšky 3000 metrov nad morom.

Rakúsko má viac ako osem lyžiarskych ľadovcových regiónov a päť z nich sa rozprestiera v Tirolsku. Sú to Kaunertal, Pitztal, Ötztal, Stubaital a Zillertal. Celkove je spolková republika Tirolsko pokrytá 372 kilometrami štvorcovými ľadu. Najskôr organizovali lyžovania na ľadovci Ötztal už v tridsiatych rokoch, najmladší je Pitztal od roku 1983.

SkryťVypnúť reklamu

Kaunertal sa nazýva aj Nádherná cesta, ktorá vedie k úpätiu ľadovca do výšky 2750 m n m. Celkove sú tu tri sedačky, šesť vlekov a 38 kilometrov tratí.

Na Pitztal sa dostanete vláčikom, Pitzexpress. S Pitz Panorammabahn, najvyššie položenou lanovkou v Rakúsku, sa dostanete až do výšky 3440 m n. m., kde sú dve kabínkové lanovky, jedna sedačka a štyri vleky, k tomu 25 km zjazdoviek.

Sölden, najväčšie stredisko Ötztalu, je prístupný po Panorammastrasse, spolu s Pitztalom je spojený cestným a lyžiarskym tunelom. V lete sú k dispozícii zjazdovky na piatich, na jeseň na 29 a v zime až na 141 kilometroch. Vo vrcholnej sezóne je k dispozícii až päť gondových lanoviek, 19 sedačiek a 9 vlekov.

Stubaital je dosažiteľný cez vysokohorskú alpskú cestu k údolnej stanici. Má štyri kabínky, 6 sedačiek a 9 vlekov, v zime až 57 km zjazdoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Hintertux, jedno zo stredísk Zillertaleru (celá oblasť má 375 km zjazdoviek a spája 13 menších stredísk), má 60 km zjazdoviek v najširšej oblasti ľadovca Tux, na 18 km tratí je možné lyžovať aj v lete. Má štyri kabínkové lanovky, z toho dve patria medzi najvyššie položené dvojlanové „obežné“ na svete (3250 m), k tomu štyri sedačky a osem vlekov. Všetky lyžiarske strediská v okolí sú poprepájané lyžiarskymi autobusmi. Hibntertux je 170 km od Salzburgu a 530 km od Bratislavy.

Korutánsko

Atrakcia - „Millenium Expres“

Lyžiarska a prírodná aréna Korutánska (500 km od Bratislavy) ponúka v plnej sezóne skutočný raj na pohyb a oddych. Najjužnejšia spolková krajina Rakúska má atraktívne trate nielen pre zjazdárov a bežkárov, ale aj pre snoubordistov a raritou je možnosť korčuľovania sa na viac ako 200 zamrznutých jazerách. „Skiarena Kärnten - Hermagor“ vychovala viacerých špičkových športovcov. Pýchou je olympijský víťaz Franz Klammer, ktorý pochádza z malého, ale vybavením skvelého strediska Bad Kleinkirchheim, rodinného strediska obyvateľov obce, a na tratiach Nassfeldu v začiatkoch tríbil majstrovstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším lyžiarskym strediskom Korutánska je „Sonnenalpe Nassfeld.“ Nachádza sa priamo na hranici s Talianskom, takže na lyžiach zídete aj bez pasu na taliansku stranu a naspäť. Na talianskej strane je stredisko Pontebba s najvyšším kopcom Monte Cavalloo vo výške 2240 m nad morom. Sieť lanoviek a vlekov môže za hodinu vyviezť vyše 39 000 ľudí až do výšky viac ako 2000 m nad morom a odtiaľ sa môžu lyžiari spustiť po viac ako 101 kilometrov dlhých zjazdovkách.

Súčasťou strediska, ktoré má v Nassfelde vrchol, sú aj Gailtal, Gitschtal, Lesechtal a jazero Weissensee, ktoré pri zamrznutí slúži ako prírodná korčuliarska dráha. Snoubordisti majú k dispozícii dva zábavné parky s možnosťou tréningu všetkých disciplín tohto športu.

Vlani dokončili výstavbu tretej sekcie najmodernejšej lanovky v Alpách - „Millenium Expres“ - náklady na jej výstavbu dosiahli 500 miliónov šilingov. V troch sekciách sa v jej útulných útrobách, aj s hudbou, vyvezie v jednej 15 lyžiarov z Tröpolachu (690 m n. m.) na Skiplatz Madritsche (1919 m n. m.) a to len za 17 minút. Na najvyšší vrchol Troghöhe (2020 m n. m.) sa dá vyviezť ďalšou kabínkou, alebo sedačkou. Priama trasa „Millenium Expresu“ je 6,6 km. Zjazd do doliny, na začiatok druhého úseku, po zjazdovke Carnia je dlhý 7,6 km. Jedna tretina trate je osvetlená, tých 2,2 km je najdlhšou osvetlenou zjazdovou traťou v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Ubytovanie je v hoteloch a penziónoch. V každom núkajú v cene možnosť polpenzie a aj lyžiarskeho pasu. Pas stačí dať do vrecka, fotobunky reagujú aj cez vetrovku. Takmer v každom penzióne nájdete saunu a vírivku, vo viacerých bazén a posilňovňu.

Salzburg a Štajersko

Hojdačka cez štyri kopce

Svetoznáma a už aj na Slovensku veľmi obľúbená a známa lyžiarska hojdačka cez štyri kopce v regióne Dachstein - Tauern je skutočným hitom pre milovníkov zjazdového a bežeckého lyžovania i sánkovania. „Vier Berger-Schischaukel“ je parádou nielen oblasti, ale celého Rakúska. Spája Haus im Ennstal, Schladming (dejisko MS zjazdárov 1982), Rohrmoos a Pichl-Reiteralm. Zjazdárom tu slúži 86 moderných lanoviek a vlekov, ktoré sú na takmer 155 km stále preparovaných zjazdovkách.

SkryťVypnúť reklamu

Od decembra 2000 začala v Haus im Ennstal prevádzku supermoderná osemmiestna gondola Hauser Kaibling, najmodernejšia lanovka v Rakúsku. Na susednej Rohrmooser Hochplateau dali vlani do prevádzky šesťmiestnu lanovku, čím sa kapacita prepravy a pohodlie výrazne zvýšilo

Tento doslova lyžiarsky raj s deviatimi strediskami v nadmorskej výške 750 - 3000 metrov, obsiahnutých v jednej permanentke - skipase, patrí so 140 km zjazdoviek všetkých úrovní a náročností k najvýznamnejším strediskám v Rakúsku. Centrom celej oblasti je Planai (1894 m n m) so 4 až 7 km zjazdovkami pre náročnejších - tu boli majstrovstvá sveta v zjazde.

Schladming a Haus im Ennstal sú v blízkosti diaľnice Salzburg - Graz, 90 km južne od Salzburgu a 440 km od Bratislavy. Haus im Ennstal je obľúbeným strediskom pre rodiny s deťmi kvôli špeciálnym trpasličím zjazdovkám v tzv. trpasličej krajine. Môžete sem dať deti na celý deň, alebo pol dňa do škôlky pod odborným vedením. Pre celú oblasť je typická domáca rakúska atmosféra a pohodlie penziónov, apartmánov, či malých hotelov. Atrakcia je aj lyžovanie v noci, parádou je jazda na saniach na 7 km dráhe v Hochwurzene, tiež osvetlenej, po pobyte v horskom hotelíku so špecialitami regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitný dôraz kladú majitelia (35 percent akcií v regióne je v rukách jeho obyvateľov) na rodinné lyžovanie. K dispozícii je až dvanásť detských lyžiarskych škôl, v ktorých je neustále pestrý program, pripravené sú špeciálne detské zjazdovky. Aj zľavnené ceny pre rodinnú lyžovačku sú toho dôkazom.

Na svoje si popri napodobňovateľoch rakúskeho zjazdárskeho idolu Hermana Maiera prídu bežci na tratiach v Galsterbergalm, alebo priamo v stopách, kde sa bojovalo o tituly majstrov sveta v behu na lyžiach - v Ramsau am Dachstein. Trate na dachsteinskom ľadovci sú lahôdkové. V Schladmingu je aj trojkilometrový osvetlený bežecký okruh pre večerné lyžovanie.

Po dobrej lyžovačke padne vhod pobyt v krytej plavárni s vlnami v bazéne, s atraktívnym tobogánom a so saunami, v ktorých si môžete vybrať až tri druhy teplôt.

SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšie na hojdačke je, že nech sa objavíte na ktoromkoľvek kopci, vždy nájdete skvelú trať. Východiskom môže byť napríklad Schladming a o hodinku - dve už budete pár desiatok kilometrov od neho. Ak sa stane, že sa do záverečnej nestihnete vrátiť do centra, z ktorého ste vyšli, žiadny problém. Pri každej údolnej stanici sú skibusy, ktoré meškajúcich, alebo blúdiacich zadarmo dopravia do ich hotelov a penziónov.

Čarovné sú priamo popri tratiach typicky horské chaty a reštaurácie s občerstvením či už vnútri, s posedením na kožušinách, alebo v prípade priaznivého počasia na lavičkách pri trati s možnosťou opaľovania sa. Sortiment ponuky na občerstvenie znesie nároky reštaurácie prvej cenovej skupiny.

Popri Rakúšanoch sú najčastejšími návštevníkmi Nemci, Belgičania, Holanďania. Asi 10 percent hostí je z krajín bývalej východnej Európy, popri početných skupinách našincov aj veľa Čechov, Maďarov, Poliakov, ale aj celé ruské rodiny, ktoré predtým chodili do Tatier.

SkryťVypnúť reklamu

Strediská ponúkajú asi 22-tisíc postelí v hoteloch, v penziónoch na súkromí. Kapacita horských dopravných zariadení je vyše 90 -tisíc ľudí za hodinu. Cena za ubytovanie na priváte sa pohybuje na osobu a deň od 25 - 35 euro s raňajkami. V penziónoch je to 45 až 50 na deň, ale s polpenziou, v kvalitných hoteloch od 50 euro na deň a osobu tiež s polpenziou. Vzdať sa polpenzie sa nevypláca, cena v tom prípade klesne iba minimálne.

„Hojdačka“ je už známa a obľúbená aj na Slovensku. Po diaľnici sa dá zvládnuť cesta z Bratislavy do Schladmingu autom za štyri, autobusom za päť hodín.

Pri otvorení sezóny v Haus im Ennstal začiatkom decembra prebieha Planai-Clasic pre oldsmobily v Schladmingu a napokon „Seppen-Festtage“ v Pichl-Reiteralm. Sepp je domáce oslovenie Josefa Walchera, majstra sveta v zjazde. Z tohto regiónu sú členovia slávnej zjazdárskej rodiny Tritscherovcov, skvelý zjazdár H. Höflehner a z terajších slalomár H. Knauss. Osobitný punc tu má meno chýrneho trénera mnohých svetových zjazdárov Karla Kahra. On a mnohí zo zjazdárov tu majú svoje lyžiarske školy, penzióny a hotely.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 646
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 800
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 086
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 974
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 991
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 057
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
 5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
 6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 251
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 709
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 279
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 22 923
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 20 239
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 11 218
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 163
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 011
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu