SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Rakúsko stále zostáva lákadlom pre lyžiarov

V minulom roku chuť Európanov cestovať podľa celkového prehľadu poklesla, ale Rakúsko sa udržalo na štvrtom mieste medzi najobľúbenejšími dovolenkovými cieľmi v Európe. V roku 2001 podnikli Európania asi 18,9 výletu do Rakúska s aspoň jedným prenocovaním.

Tým si Rakúsko drží šesťpercentný podiel na európskom cestovnom trhu. Najdôležitejšie oblasti pre úspech v cestovnom ruchu sú horské lyžiarske strediská v Rakúsku.

Tirolsko

Večný sneh - základ úspechu

Ľadovce v rakúskych Alpách sú pozostatkom poslednej doby ľadovej spred viac ako 11 000 rokov. Keď stúpala teplota, oblasť večného ľadu sa dostala do výšky 3000 metrov nad morom.

Rakúsko má viac ako osem lyžiarskych ľadovcových regiónov a päť z nich sa rozprestiera v Tirolsku. Sú to Kaunertal, Pitztal, Ötztal, Stubaital a Zillertal. Celkove je spolková republika Tirolsko pokrytá 372 kilometrami štvorcovými ľadu. Najskôr organizovali lyžovania na ľadovci Ötztal už v tridsiatych rokoch, najmladší je Pitztal od roku 1983.

SkryťVypnúť reklamu

Kaunertal sa nazýva aj Nádherná cesta, ktorá vedie k úpätiu ľadovca do výšky 2750 m n m. Celkove sú tu tri sedačky, šesť vlekov a 38 kilometrov tratí.

Na Pitztal sa dostanete vláčikom, Pitzexpress. S Pitz Panorammabahn, najvyššie položenou lanovkou v Rakúsku, sa dostanete až do výšky 3440 m n. m., kde sú dve kabínkové lanovky, jedna sedačka a štyri vleky, k tomu 25 km zjazdoviek.

Sölden, najväčšie stredisko Ötztalu, je prístupný po Panorammastrasse, spolu s Pitztalom je spojený cestným a lyžiarskym tunelom. V lete sú k dispozícii zjazdovky na piatich, na jeseň na 29 a v zime až na 141 kilometroch. Vo vrcholnej sezóne je k dispozícii až päť gondových lanoviek, 19 sedačiek a 9 vlekov.

Stubaital je dosažiteľný cez vysokohorskú alpskú cestu k údolnej stanici. Má štyri kabínky, 6 sedačiek a 9 vlekov, v zime až 57 km zjazdoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Hintertux, jedno zo stredísk Zillertaleru (celá oblasť má 375 km zjazdoviek a spája 13 menších stredísk), má 60 km zjazdoviek v najširšej oblasti ľadovca Tux, na 18 km tratí je možné lyžovať aj v lete. Má štyri kabínkové lanovky, z toho dve patria medzi najvyššie položené dvojlanové „obežné“ na svete (3250 m), k tomu štyri sedačky a osem vlekov. Všetky lyžiarske strediská v okolí sú poprepájané lyžiarskymi autobusmi. Hibntertux je 170 km od Salzburgu a 530 km od Bratislavy.

Korutánsko

Atrakcia - „Millenium Expres“

Lyžiarska a prírodná aréna Korutánska (500 km od Bratislavy) ponúka v plnej sezóne skutočný raj na pohyb a oddych. Najjužnejšia spolková krajina Rakúska má atraktívne trate nielen pre zjazdárov a bežkárov, ale aj pre snoubordistov a raritou je možnosť korčuľovania sa na viac ako 200 zamrznutých jazerách. „Skiarena Kärnten - Hermagor“ vychovala viacerých špičkových športovcov. Pýchou je olympijský víťaz Franz Klammer, ktorý pochádza z malého, ale vybavením skvelého strediska Bad Kleinkirchheim, rodinného strediska obyvateľov obce, a na tratiach Nassfeldu v začiatkoch tríbil majstrovstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším lyžiarskym strediskom Korutánska je „Sonnenalpe Nassfeld.“ Nachádza sa priamo na hranici s Talianskom, takže na lyžiach zídete aj bez pasu na taliansku stranu a naspäť. Na talianskej strane je stredisko Pontebba s najvyšším kopcom Monte Cavalloo vo výške 2240 m nad morom. Sieť lanoviek a vlekov môže za hodinu vyviezť vyše 39 000 ľudí až do výšky viac ako 2000 m nad morom a odtiaľ sa môžu lyžiari spustiť po viac ako 101 kilometrov dlhých zjazdovkách.

Súčasťou strediska, ktoré má v Nassfelde vrchol, sú aj Gailtal, Gitschtal, Lesechtal a jazero Weissensee, ktoré pri zamrznutí slúži ako prírodná korčuliarska dráha. Snoubordisti majú k dispozícii dva zábavné parky s možnosťou tréningu všetkých disciplín tohto športu.

Vlani dokončili výstavbu tretej sekcie najmodernejšej lanovky v Alpách - „Millenium Expres“ - náklady na jej výstavbu dosiahli 500 miliónov šilingov. V troch sekciách sa v jej útulných útrobách, aj s hudbou, vyvezie v jednej 15 lyžiarov z Tröpolachu (690 m n. m.) na Skiplatz Madritsche (1919 m n. m.) a to len za 17 minút. Na najvyšší vrchol Troghöhe (2020 m n. m.) sa dá vyviezť ďalšou kabínkou, alebo sedačkou. Priama trasa „Millenium Expresu“ je 6,6 km. Zjazd do doliny, na začiatok druhého úseku, po zjazdovke Carnia je dlhý 7,6 km. Jedna tretina trate je osvetlená, tých 2,2 km je najdlhšou osvetlenou zjazdovou traťou v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Ubytovanie je v hoteloch a penziónoch. V každom núkajú v cene možnosť polpenzie a aj lyžiarskeho pasu. Pas stačí dať do vrecka, fotobunky reagujú aj cez vetrovku. Takmer v každom penzióne nájdete saunu a vírivku, vo viacerých bazén a posilňovňu.

Salzburg a Štajersko

Hojdačka cez štyri kopce

Svetoznáma a už aj na Slovensku veľmi obľúbená a známa lyžiarska hojdačka cez štyri kopce v regióne Dachstein - Tauern je skutočným hitom pre milovníkov zjazdového a bežeckého lyžovania i sánkovania. „Vier Berger-Schischaukel“ je parádou nielen oblasti, ale celého Rakúska. Spája Haus im Ennstal, Schladming (dejisko MS zjazdárov 1982), Rohrmoos a Pichl-Reiteralm. Zjazdárom tu slúži 86 moderných lanoviek a vlekov, ktoré sú na takmer 155 km stále preparovaných zjazdovkách.

SkryťVypnúť reklamu

Od decembra 2000 začala v Haus im Ennstal prevádzku supermoderná osemmiestna gondola Hauser Kaibling, najmodernejšia lanovka v Rakúsku. Na susednej Rohrmooser Hochplateau dali vlani do prevádzky šesťmiestnu lanovku, čím sa kapacita prepravy a pohodlie výrazne zvýšilo

Tento doslova lyžiarsky raj s deviatimi strediskami v nadmorskej výške 750 - 3000 metrov, obsiahnutých v jednej permanentke - skipase, patrí so 140 km zjazdoviek všetkých úrovní a náročností k najvýznamnejším strediskám v Rakúsku. Centrom celej oblasti je Planai (1894 m n m) so 4 až 7 km zjazdovkami pre náročnejších - tu boli majstrovstvá sveta v zjazde.

Schladming a Haus im Ennstal sú v blízkosti diaľnice Salzburg - Graz, 90 km južne od Salzburgu a 440 km od Bratislavy. Haus im Ennstal je obľúbeným strediskom pre rodiny s deťmi kvôli špeciálnym trpasličím zjazdovkám v tzv. trpasličej krajine. Môžete sem dať deti na celý deň, alebo pol dňa do škôlky pod odborným vedením. Pre celú oblasť je typická domáca rakúska atmosféra a pohodlie penziónov, apartmánov, či malých hotelov. Atrakcia je aj lyžovanie v noci, parádou je jazda na saniach na 7 km dráhe v Hochwurzene, tiež osvetlenej, po pobyte v horskom hotelíku so špecialitami regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitný dôraz kladú majitelia (35 percent akcií v regióne je v rukách jeho obyvateľov) na rodinné lyžovanie. K dispozícii je až dvanásť detských lyžiarskych škôl, v ktorých je neustále pestrý program, pripravené sú špeciálne detské zjazdovky. Aj zľavnené ceny pre rodinnú lyžovačku sú toho dôkazom.

Na svoje si popri napodobňovateľoch rakúskeho zjazdárskeho idolu Hermana Maiera prídu bežci na tratiach v Galsterbergalm, alebo priamo v stopách, kde sa bojovalo o tituly majstrov sveta v behu na lyžiach - v Ramsau am Dachstein. Trate na dachsteinskom ľadovci sú lahôdkové. V Schladmingu je aj trojkilometrový osvetlený bežecký okruh pre večerné lyžovanie.

Po dobrej lyžovačke padne vhod pobyt v krytej plavárni s vlnami v bazéne, s atraktívnym tobogánom a so saunami, v ktorých si môžete vybrať až tri druhy teplôt.

SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšie na hojdačke je, že nech sa objavíte na ktoromkoľvek kopci, vždy nájdete skvelú trať. Východiskom môže byť napríklad Schladming a o hodinku - dve už budete pár desiatok kilometrov od neho. Ak sa stane, že sa do záverečnej nestihnete vrátiť do centra, z ktorého ste vyšli, žiadny problém. Pri každej údolnej stanici sú skibusy, ktoré meškajúcich, alebo blúdiacich zadarmo dopravia do ich hotelov a penziónov.

Čarovné sú priamo popri tratiach typicky horské chaty a reštaurácie s občerstvením či už vnútri, s posedením na kožušinách, alebo v prípade priaznivého počasia na lavičkách pri trati s možnosťou opaľovania sa. Sortiment ponuky na občerstvenie znesie nároky reštaurácie prvej cenovej skupiny.

Popri Rakúšanoch sú najčastejšími návštevníkmi Nemci, Belgičania, Holanďania. Asi 10 percent hostí je z krajín bývalej východnej Európy, popri početných skupinách našincov aj veľa Čechov, Maďarov, Poliakov, ale aj celé ruské rodiny, ktoré predtým chodili do Tatier.

SkryťVypnúť reklamu

Strediská ponúkajú asi 22-tisíc postelí v hoteloch, v penziónoch na súkromí. Kapacita horských dopravných zariadení je vyše 90 -tisíc ľudí za hodinu. Cena za ubytovanie na priváte sa pohybuje na osobu a deň od 25 - 35 euro s raňajkami. V penziónoch je to 45 až 50 na deň, ale s polpenziou, v kvalitných hoteloch od 50 euro na deň a osobu tiež s polpenziou. Vzdať sa polpenzie sa nevypláca, cena v tom prípade klesne iba minimálne.

„Hojdačka“ je už známa a obľúbená aj na Slovensku. Po diaľnici sa dá zvládnuť cesta z Bratislavy do Schladmingu autom za štyri, autobusom za päť hodín.

Pri otvorení sezóny v Haus im Ennstal začiatkom decembra prebieha Planai-Clasic pre oldsmobily v Schladmingu a napokon „Seppen-Festtage“ v Pichl-Reiteralm. Sepp je domáce oslovenie Josefa Walchera, majstra sveta v zjazde. Z tohto regiónu sú členovia slávnej zjazdárskej rodiny Tritscherovcov, skvelý zjazdár H. Höflehner a z terajších slalomár H. Knauss. Osobitný punc tu má meno chýrneho trénera mnohých svetových zjazdárov Karla Kahra. On a mnohí zo zjazdárov tu majú svoje lyžiarske školy, penzióny a hotely.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 694
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 405
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 261
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 600
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 011
 6. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 899
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 813
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 4. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 5. Natália Šepitková: V Dánsku sa nešibe ani neoblieva. Aké majú veľkonočné zvyky?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 7. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 8. Lubo Repka: Ekvádorské Andy
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 660
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 639
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 792
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 157
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 866
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 764
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 684
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 512
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťZatvoriť reklamu