
Budapešť 28. júna (TASR) - V budapeštianskom Židovskom múzeu sa 11. júla slávnostne otvoria brány unikátnej výstavy 60 obrazov svetoznámeho maliara židovského pôvodu Marca Chagalla.
Výstavu Chagallových obrazov sa múzeum rozhodlo zorganizovať po sérii krádeží umeleckých predmetov z jeho zbierok s odôvodnením, že práve táto výstava bude symbolizovať pamiatku identity - "niečo, čo nemožno ukradnúť".
Plátna, ktoré budú súčasťou výstavy s názvom Krajiny spomienky, svedčia o umelcovom vzťahu k židovskému folklóru z oblasti strednej a východnej Európy.
Samotná výstava, pozostávajúca z olejov, kresieb a skíc, sa vracia predovšetkým k ranému obdobiu maliarovej tvorby, keď vzniklo množstvo obrazov jeho rodného Vitebska v cárskom Rusku. Okrem týchto námetov tu návštevníci nájdu sériu obrazov so starozákonnými výjavmi a tiež plátna inšpirované židovskými zvykmi, obradmi a spoločenským životom.
Najväčším lákadlom výstavy sú bezpochyby obrazy a kresby zo zbierok Chagallových dedičov, pričom ide väčšinou o rodinné portréty, ako je napríklad obraz s názvom Bela a Ida pri okne z roku 1916. Sedem z nich sa doteraz neobjavilo na nijakej verejnej výstave.
Napriek židovskej výchove a hlbokej viere sa Chagall ešte v mladom veku rozhodol pre dráhu maliara, no Biblia zostala pre neho jedným z hlavných inšpiračných zdrojov. Odmietal abstrakciu, pretože "umenie, ktoré neodráža život, je bezbožné umenie."
Ako maliar a grafik sa inšpiroval kubizmom a fauvizmom, ktorými nasiakol v Paríži, a tiež ruským ľudovým umením, pričom vytvoril vlastný snový štýl sugestívnych a fantastických obrazov, založených na možnostiach metafory.
"Naším cieľom je prezentovať Chagalla ako prienik jeho umenia a židovskej identity, pretože podľa nášho názoru jeho dielo dokazuje, že nikdy nestratil svoju stredoeurópsku či židovskú identitu," povedal na tlačovej konferencii Robert Turan, riaditeľ Židovského múzea.
Chagallova výstava, ktorá potrvá do 14. októbra, je prvou veľkou výstavou tohto umelca v Budapešti od roku 1971. Na jej realizácii spolupracuje Židovské múzeum s Francúzskym inštitútom v Budapešti, francúzskym Musée Chagall v Nice a Parížskym Centre Pompidou.