Začalo sa to v roku 1994, keď miestny farmár priniesol do novovzniknutého kláštora Wat Pa Luangta Maha Bua tigrie mláďa - sirotu. Budhistický mních by nemal odmietnuť nič, čo mu je ponúknuté a tak sa skupina lesných mníchov odnože théraváda rozhodla o mláďa postarať.
Ak by ho vypustili naspäť do prírody, zahynulo by a oni by porušili ďalšie pravidlo – nezabiješ. Zakrátko im ďalší farmár priniesol druhé mláďa. Mal ho vypreparovať pre klienta z Európy, no nedokázal to.
Pytliactvo je v Thajsku aj v celej Ázii veľký problém, lovci sú jednou z hlavných príčin ohrozenia populácie tigra indočínskeho. Druhou je výrub lesov. Vo voľnej prírode žije asi posledných dvesto až tristopäťdesiat jedincov.
Kým budú čínski priekupníci ponúkať chudobným Thajčanom za zastrelenie tigra päť- až desaťtisíc dolárov, pytliactva sa nezbavíme, tvrdia mnísi. O problematiku tigrov sa začali zaujímať, naučili sa pracovať s mláďatami, ktorých počet sa postupne rozrástol na dnešných stotridsať.
Útočisko tu našli aj medvede, srnky, divé prasatá, kone, dva levy a z kláštora sa stala nečakane jedna z najväčších turistických atrakcií Thajska. V čase vrcholiacej sezóny prejde jeho bránou približne tisíc turistov denne.
Turisti sa hrajú s mladými tigrami. FOTO: archív A.S.
Turisti na prechádzke s mladými tigrami. FOTO. archív A.S.
Tiger je prevtelený mních
Kláštor Wat Pa Luangta Maha Bua Yannasampanno založil Thajčan Achran Phoosit Khantitharo, ktorý sa ako tridsaťročný rozhodol stať sa mníchom. Odišiel do lesa aj s diagnózou konečného štádia leukémie a desať rokov tam meditoval.
Na základe svojej vízie sa rozhodol postaviť kláštor, hoci o tom, že čoskoro sa bude starať o desiatky tigrov, vízia nič nehovorila. Zato hviezdy, osud alebo karma, je jedno, čo si vyberiete, mu to vraj dávno naznačovali.
Narodil sa 1. januára 1951 v roku tigra a tiger je v zvieracej hierarchii reinkarnácie na najvyššom mieste. Mnísi veria, že je to reinkarnovaný mních. Túla sa sám po džungli, tak ako sa budhistický mních osamotene túla po horách, žije v jaskyni a medituje pod stromom.
Zamestnanec kláštora so svojím zverencom. FOTO: archív A.S.
Slovák v kláštore
O prácu dobrovoľníka v kláštore Wat Pa Luangta Maha Bua je veľký záujem. Každý mesiac dostanú mnísi tridsať až päťdesiat žiadostí, akceptovať môžu desať, maximálne dvanásť. Viac izieb nemajú.
„Je to jeden z mála dobrovoľníckych programov, kde máte všetko zadarmo, stačí priletieť,“ hovorí 33-ročný Slovák Andrej Sambor. V kláštore pracoval tri mesiace ako dobrovoľník, ďalších päť ako zamestnanec zahraničného oddelenia. Budhizmu sa venoval už predtým, chcel sa posunúť ďalej a naučiť sa niečo od tých najpovolanejších.