
Taufík Fúkra tvrdil, že do Turecka chcel ísť na prázdniny. FOTO – TASR/EPA
izraelského národného dopravcu El Al.
Incident, ktorý izraelské bezpečnostné sily kvalifikovali ako pokus o únos lietadla, sa začal na palube stroja smerujúceho z Tel Avivu do Istanbulu asi 15 minút pred pristátím. Izraelský Arab Taufík Fúkra začal vreckovým nožom prepašovaným na palubu ohrozovať letušku a pokúšal sa dostať do pilotnej kabíny. Podľa pasažierov sa muž správal podozrivo, často chodil na toaletu, prechádzal z jednej triedy do druhej a napriek zákazu z paluby telefonoval.
„Muž v amoku sa zrazu rozbehol k pilotnej kabíne, napadol letušku a chcel sa vlámať k pilotom“, opísal incident pre izraelský rozhlas jeden z pasažierov. Izraelským bezpečnostným agentom prítomným na palube sa ho podarilo zneškodniť. Lietadlo so 170 cestujúcimi nakoniec pokojne pristálo v Istanbule.
Podozrivý z pokusu o únos – 23-ročný Taufík Fúkra – nebol podľa izraelských zdrojov členom žiadnej organizácie a išlo pravdepodobne o sólo akciu. Fúkra pochádza z dediny v Galilei a podľa miestnych obyvateľov a rodiny je vysoko nepravdepodobné, že by sa zapojil do teroristickej akcie.
Turecká televízia NTV však tvrdí, že Fúkra pri výsluchu priznal, že chcel pilota prinútiť, aby sa vrátil do Tel Avivu a lietadlo nechal naraziť do výškovej budovy, tak ako sa to stalo v New Yorku. Turecká televízia informovala aj o tom, že Fúkra akciu spáchal na protest proti izraelskej politike voči Palestínčanom. Niektoré zdroje uvádzajú, že Fúkra chcel pasažierov len vystrašiť.
Napriek tomu, že incident sa podarilo zvládnuť do niekoľkých minút, otázkou zostáva, ako k nemu vôbec mohlo dôjsť.
Aerolínie El Al sú vo svete preslávené svojimi bezpečnostnými opatreniami a vysoko špecializovaným personálom schopným identifikovať podozrivých pasažierov. Teroristom sa podarilo uniesť jediné lietadlo spoločnosti. Stalo sa tak v roku 1968, keď únoscovia z Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny prinútili pilota lietadla letiaceho z Ríma pristáť v Alžírsku.
Bezpečnostní experti tvrdia, že izraelský systém kontrol pred odletom je odlišný od amerického. Kým Američania sa sústreďujú na hľadanie zbraní a predmetov, ktorými by sa dal spáchať únos, Izraelčania využívajú oveľa komplexnejší súbor kontrol. Cestujúcim pred nástupom do lietadla dávajú celý rad veľmi podrobných otázok, kontrolujú batožinu a na letiskách majú svojich ľudí v civile, ktorí pozorujú podozrivé osoby. Každý let spoločnosti sprevádzajú bezpečnostní agenti v civile. Pre El Al zväčša pracujú najlepší absolventi univerzít a bývalí vojaci zo špeciálnych jednotiek. Majú k dispozícii aktualizované profily potenciálnych útočníkov. Aj z týchto dôvodov zostáva záhadou, ako sa muž s nožom dostal na palubu.
JANA MIKUŠOVÁ