
FOTO - ARCHÍV TASR
„Netýka sa to len Nízkych Tatier, ale všetkých lokalít,“ hovorí Peter Kacera z cestovnej kancelárie Focus travel. Jediná voľná izba v hoteli na Kysuciach v ich ponuke je toho najlepším dôkazom. Cestovka sa na nedostatok záujmu nemôže sťažovať napriek tomu, že svoje služby ponúka výhradne prostredníctvom internetu. „Na Slovensku sa postupne odbúrava nedôvera ľudí voči internetu,“ vysvetľuje si to. Okrem Slovákov tvoria klientelu z veľkej časti Česi a Poliaci.
Slovraj Tour sprostredkúva ubytovanie v Slovenskom raji a tiež hlási: vypredané. „To máličko, čo mám, si nechávam do tajnej rezervy,“ hovorí majiteľka cestovnej kancelárie Bibiana Pirníková. Podľa nej však najväčší nával ešte len príde - koncom novembra a začiatkom decembra. „Sú aj takí, čo sa preberú až v decembri, ale vtedy im už nemám čo ponúknuť.“ O zahraničných klientov núdzu nemá, až 95 percent z nich predstavujú Česi, ktorí si ju vyhľadali na internete. „Je to dobrý spôsob prezentácie.“
„Stále sú požiadavky, no, bohužiaľ, väčšina miest je obsadená,“ hovorí Miroslava Marová z cestovnej agentúry Turista. Prvé rezervácie začali prijímať už koncom leta, čo podľa nej signalizovalo veľký záujem. Agentúra so sídlom v Liptovskom Mikuláši sprostredkúva ubytovanie najmä v Demänovskej doline a Nízkych Tatrách, okrem internetu sa prezentuje aj v istom českom denníku.
Podľa Márie Simčiskovej z popradskej cestovnej agentúry Kiska v tatranských hoteloch, ktoré majú v ponuke, je ešte niekoľko voľných miest, ale chaty sú obsadené. Klientmi sú najmä Slováci a Nemci, Čechov je pomenej.
(joč)