STARÁ ĽUBOVŇA. O pešiu turistiku je v regióne Pienin a okolia veľký záujem. Turisti často kombinujú značené trasy na slovenskej strane pohoria aj s túrami v Poľsku, kde je hustá sieť značených chodníkov.
Vladimír Šmída z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš - Pieniny povedal: „Turistov láka najmä hornatý kraj, ktorý ponúka nádherné výhľady z okolitých vrchov.“
Pre turistov je tiež príťažlivý prielom Dunajca či Jarabinský prielom. Najviac turistov prichádza okrem Slovenska aj z Čiech a z Poľska.
Tri Koruny a centrálna časť Pienin v okolí Lesnice (vpravo dolu).
Cesta minerálnych prameňov už od októbra
Od októbra si budú môcť návštevníci severného Spiša a Pienin prejsť turistickú trasu po Ceste minerálnych prameňov.
Tých je v celom regióne zmapovaných vyše 80 a každý má svojím zložením blahodarné účinky na ľudský organizmus.
Medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie patrí trasa prielomom Dunajca, ktorá sa začína v kúpeľoch Červený Kláštor – Smerdžonka. Ďalšia trasa sa začína pri travertínovom jazierku Kráter v kúpeľoch Vyšné Ružbachy, tá dovedie turistov až k Vysokým Skalkám, najvyššiemu vrchu Pienin. Vypínajú sa na poľsko–slovenskej hranici.
K obľúbeným patria tiež turistické trasy v lesoparku pod hradom Ľubovňa, ktoré pokračujú na Oslí vrch a ďalej po hrebeni až k hraničnej doline Popradu pri Mníšku nad Popradom.
Chodník z Lesnického sedla na hranicu.
Trasy cez najväčšie atrakcie regiónu
K náročnejším trasám patrí spomínaný chodník k najvyššiemu vrchu Pienin (dĺžka 26,8 km). Vedie po zelenej značke od travertínového jazierka Kráter k Vysokým Skalkám (1 050 m).
K náročným tiež patrí Kráľovská pieninská túra (dĺžka 21,5 km). Trasa sa začína v Červenom Kláštore. Turisti cez most prejdú na poľskú stranu k Trom korunám (982 m), odtiaľ sa dostanú k ruinám Pieninského hradu na Zamkovej Góre (799 m), odtiaľ sa vydajú cestou na vrch Sokolica (747 m).
Odtiaľ možno zísť k Dunajcu, cez ktorý ich pltníci preplavia na druhý breh, nasleduje cesta prielomom Dunajca späť do Červeného Kláštora.
Medzi ľahšie trasy patrí okruh Ľubovnianskych Kúpeľov (dĺžka 6,8 km), začiatočným bodom je hotel Sorea Ľubovňa. Na začiatku tejto túry si môžu turisti načerpať vodu Ľubovnianka z blízkeho prameňa a vydať sa na obhliadku vzácnej borovice vejmutovky. Vrcholom trasy je vrch Vysoká (842 m).
Obľúbeným miestom je aj prielom Dunajca na trase z Červeného Kláštora do Lesnice k chate Pieniny, prípadne trasa pokračuje na poľskej strane do Sczawnice.
V okolí hradu Ľubovňa sa tiež nachádzajú trasy v lesoparku, kde sú hojdačky, altánky a preto sú ideálne pre rodiny s deťmi.
Najväčší záujem v regióne severného Spiša a Pienin je o hrad Ľubovňa, skanzen a splav na pltiach. Do povedomia sa čoraz viac dostáva aj expozícia tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva Nestville Park či obnovené kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka.
Už tradične sú medzi bodmi záujmu aj kúpele Vyšné Ružbachy s kúpaliskom, Bielym domom, travertínovým jazierkom Kráter, či medzinárodným sochárskym sympóziom pod holým nebom.
Okrem Nestville Parku môžu návštevníci v Hniezdnom navštíviť aj Galériu Hniezdne, ktorá v stálej expozícii vystavuje najznámejšie kópie diel svetoznámych autorov v skutočných veľkostiach.
Rabštín a Vysoký vrch na pohraničnom hrebeni.
Záchranári a lekár odporúčajú
Všeobecne platí, ak sa turista pohybuje v neznámom prostredí, treba si naplánovať a preštudovať zamýšľanú trasu, aby aj v prípade úrazu vedel uviesť, kde presne sa nachádza.
V roku 2013 mali záchranári počas letnej sezóny 19 zásahov v Pieninách.
V prebiehajúcej letnej sezóne v Pieninách, len do konca júna,už zasahovali v 14 prípadoch.
Operačné stredisko Horskej záchrannej služby informovalo: „Išlo najviac o úrazy spôsobené pádom z bicykla, od najľahších ako rôzne odreniny, cez poranenie - zlomeniny horných, dolných končatín, až po vážne úrazy hlavy a krku.“
Aj v súvislosti s touto štatistikou záchranári zdôrazňujú dôležitosť používania prilby a ochranných prvkov pri cykloturistike.
Martin Lajoš, primár z oddelenia úrazovej chirurgie Nemocnice Poprad, povedal: „Turistika je považovaná za populárny a najlacnejší šport. No to sa len zdá. Správny turista sa zaujíma o počasie, a aj v lete má teplé oblečenie, alebo oblečenie na prezlečenie.“
Nutné je sledovať počasie, terén a prostredie, kde plánujeme ísť na turistiku. Vhodné je aj správne oblečenie. To by malo byť teplé, ale zároveň vzdušné a v lete ľahké, aby sa organizmus neprehrieval.
Na túru si treba vziať správnu a pevnú obuv, dodržiavať dostatočný pitný režim, mať pri sebe mobil a je dobré ísť s niekým, kto terén pozná.
Najmä pre menej skúsených nie je vhodné chodiť po horách osamote.
Medzi najčastejšie poranenia na turistike patrí podvrtnutia členka, zápästia, ďalej tržné rany, vykĺbenia kĺbov, ale aj zlomeniny členka a zápästia.
Zriedkavejšie poranenia sú poranenia chrbtice, lebky a mozgu. Pri splavovaní môžu hroziť najmä podchladenie, a úpal.
Vysoké Skalky. Vyhliadka na najvyššom bode Pienin.
Haligovské skaly z Vysokých Skaliek.
Romantická prielomová dolina Popradu pri Mníšku nad Popradom.
Prameň Sulínka pri Sulíne.
Bradlá pod sedlom Vabec.
Drevený kostol v Hraničnom.
Malebná Ľubovnianska vrchovina nad obcou Hraničné.
Horský večer na chrbtoch Ľubovnianskej vrchoviny. Foto k článku: Martin Belej