
Španielsky záchranár drží v ruke vtáka znečisteného od ropy. FOTO - TASR/AP
LA CORUŇA - Španielskemu pobrežiu hrozí veľká ekologická katastrofa. Do mora sa z havarovaného gréckeho tankera Prestige môže dostať napokon až 77-tisíc ton ropy. V tankeri je dlhá trhlina a môže sa rozpadnúť na dve časti. Loď havarovala na miestach, ktoré miestni Galícijčania pomenovali pre časté havárie „Pobrežie smrti“.
Holandskí záchranári - špecialisti - bojujú s nepriaznivým počasím, ktoré komplikuje prácu a hrozí, že sa loď rozpadne. Veľké vlny zabránili vlečným člnom odtiahnuť loď ďalej na more, aby minimalizovali ekologické škody. Nedá sa pracovať ani na zacelení otvoru v lodi.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) varuje, že ak sa loď prelomí a unikne všetka prepravovaná ropa, bude to obrovská ekologická katastrofa. Svojím rozsahom môže až dvakrát prekonať škody, ktoré spôsobil v roku 1989 tanker Exxon Valdez na Aljaške. Španielska vláda toto porovnanie ale považuje za prehnané. Záchranári nevylučujú ani možnosť, že sa loď potopí a prepravné tankery s ropou zostanú na dne bez toho, že by boli narušené.
Z 10 metrov veľkej diery zatiaľ uniklo 1500 ton ropy. Záchranári použili na zadržanie ropy ponorné steny a čerpadlá, tie ale nemôžu zastaviť také veľké množstvo. Čierna mazľavá hmota hrubá až 40 centimetrov už dorazila k malebnému galícijskému pobrežiu. Rozprestrela sa v dĺžke 40 kilometrov, breh je znečistený. Podľa ekológov sú ohrozené ryby, koraly, morské huby aj sťahovavé vtáky, ktoré sa v tejto oblasti na svojich cestách často zastavujú. Od rybolovu je závislých 60 percent obyvateľov v tejto oblasti.
„Teraz si môžeme akurát tak zbaliť veci a ísť,“ povedala rozhnevaná žena pre miestnu televíziu. „Horšie, že ľudia medzi 40 až 55 rokov už nemajú kam ísť. Rybolov je ich život.“
Kapitán lode bol zatknutý za to, že odmietol spolupracovať v krízovej situácii s námornými orgánmi. Havária, spôsobená zrejme opotrebovaním tankera postaveného v roku 1976, oživila diskusie o bezpečnosti námornej dopravy.
Havária, spôsobená zrejme opotrebovaním tankera postaveného v Japonsku v roku 1976, oživila diskusie o bezpečnosti námornej dopravy. Loď plávala z lotyšskej Rigy do Gibraltáru, o ktorom Španielsko tvrdí, že nevyužíva normy Európskej únie týkajúce sa kontroly plavidiel. Podľa súčasnej legislatívy majú členské štáty EÚ kontrolovať 25 percent lodí, ktoré sa doplavia do ich prístavov. Táto loď ale nebola kontrolovaná od roku 1999. Britský veľvyslanec v Madride ale tvrdil, že tanker Prestige zastavil v Gibraltári len raz tento rok v júli. Briti kritizovali tajnú dohodu medzi európskou komisárkou, ktorej sestra Ana Palaciová je španielskou šéfkou diplomacie. (mch, reuters)