
Brána Svätého Štefana
Prechádzajú Nádvorím Európy, novou stavbou v centre Komárna.
Zatiaľ čo do iných miest sa tlačia veľké zahraničné firmy, aby stavali obrovské obchodné centrá, v Komárne zvolili inú cestu. Spoločnosť Euro Investa sa rozhodla pre veľmi tvorivú, no zároveň náročnú prácu. Vystavanie námestia na prázdnej ploche ohraničenej už stojacimi objektmi, bolo veľkou výzvou. Stavať sa začalo v apríli 1999, od konca minulého roka je nádvorie prístupné verejnosti.
Nádvorie Európy je komerčný projekt, čo sa predalo, sa postavilo, mesto zaplatilo len dlažbu, inžinierske siete a verejné osvetlenie. Doteraz bolo preinvestovaných viac ako 200 miliónov korún. Ešte nie je postavená severovýchodná časť, ktorá má slúžiť ako hotel, s dominantnými ruským, francúzskym a luxemburským domom. Kedy bude celý projekt dokončený, nie je presne stanovené.
Nádvorie Európy tvoria niekoľkopodlažné domy so štylizovanými prvkami európskej architektúry. Pestrofarebné fasády trochu pripomínajú historické jadrá českých miest. Na každom dome je kovový štítok s názvom niektorého európskeho štátu alebo regiónu. Po skončení stavebných prác bude vchod na námestie zo všetkých svetových strán cez päť brán - bránu Márie Terézie, Bela IV., Sv. Štefana, Sv. Ladislava a Ľudovíta Veľkého. V strede bude Fontána milénium a pár krokov od nej vyhliadková veža, z ktorej budú mať turisti Komárno ako na dlani a uvidia za Dunaj až do Maďarska. Pred niekoľkými dňami sa začala organizovať celoslovenská zbierka na súsošie šiestich spolupatrónov Európy, ktoré bude umiestnené na terase medzi gréckym a cyperským domom. Zaujímavosťou námestia je, že ho zo žiadneho kúta neuvidíte celé.
Pri stavbe podúrovňového parkoviska s 85 miestami objavili stavbári archeologické nálezisko s pozostatkami keltskej kultúry. Padlo rozhodnutie zriadiť tam Keltské múzeum, kde časť nálezov sprístupnia verejnosti.
Nádvorie sa páčilo aj významným hosťom, ktorí o ňom pochvalne hovorili - bol tu maďarský prezident Ferenc Mádl, hlava Delegácie Európskej komisie v SR Walter Rochel a viackrát bývalý vicepremiér Pavol Hamžík. Sú však aj kritici projektu, ktorí ho považujú za gýč. O potemkinovskej dedine sa hovorí kvôli niekoľkým prázdnym interiérom ukrytým za peknými priečeliami.
Zatiaľ je funkcia námestia niekde na polceste. Pomedzi turistov chodia robotníci s fúrikmi či vedrami farby. Na rozostavanom poľskom dome kladú tehlu na tehlu a v Holandsku ešte zvárajú. Interiéry sú prevažne prázdne, aj vo vnútri domu so štítkom Slovensko ešte len maľujú steny. Trošku bizarne pôsobí herňa s hracími automatmi a fastfood s ázijskými špecialitami vo Vatikánskom dome. Otvorené sú aj dve banky, predajne suvenírov, odevov, tabaku a klenotov. V najbližších dňoch otvoria Irish pub, dve zlatníctva, odevy, cukráreň a predaj zmrzliny. Zatiaľ sa dá posedieť na lavičkách okolo nedokončenej fontány. Chýbajú tu aj kaviarne a zeleň.
JURAJ GERBERY