
Hundertwasserhaus
Friedensreich Hundertwasser vytvoril architektonický štýl, ktorého ideou boli domy v súlade s prírodou a človekom. Zostal v ňom však osamotený a jeho stavby jedinečné. Nemal rád paneláky. Tvrdil, že by mohli byť pomaľované aspoň machuľami. Pôvodne sa volal Friedrich Stowasser. Bol maliarom, architektom bez vzdelania, radikálnym ekologickým aktivistom, čudákom. Bol svetoobčanom a šokoval svet svojimi nahými vystúpeniami. Mal výnimočný cit pre farby, fascinovala ho špirála. Inšpirovali ho diela Gaudího, Klimta a Schieleho. Jeho život bol nevšedný, rovnako ako jeho diela. Nikto ho nedokázal spútať spoločenskými konvenciami. Ako hosťujúci docent na Vysokej škole výtvarných umení v Hamburgu pokreslil steny učební špirálami. Keď sa rozhodol podľa svojich predstáv zmeniť chodníky pred budovou školy, narazil na odmietavý postoj polície. Urazený nepochopením vrátil docentúru a na dlhý čas sa zriekol učiteľskej kariéry.
Ak sa chcete bližšie zoznámiť s prácami tohto rozporuplného človeka, môžete začať v neďalekej Viedni. Na Löwenstrasse stojí Hundertwasserov dom (Hundertwasserhaus). V deň otvorených dverí pri jeho odovzdaní do užívania si ho prezrelo 70 000 ľudí. Veselé farby, okná rôznych tvarov, oblé línie. Byty pre bohatých i chudobných. Z balkónov a terás vykúkajúce stromy. Sám autor sa vyjadril, že tento dom je jeho duša. Dokonca počas prvých desiatich rokov často zazvonil pri niektorých dverách a pýtal sa nájomníkov, ako sa im tam býva. Mal iba jedinú požiadavku, aby rastliny na terasách mohli rásť bez zásahov. Terasu k bytu považoval za nevyhnutnosť, za obývačku, ktorej stropom je obloha. Niektorí ho rešpektovali do takej miery, že sa neodvážili ani pokosiť trávu. Keď sa pozriete na dom zvonka, pôsobí neobývateľne. Jeho nájomníci však tvrdia pravý opak. Bývajú tam radi. Vo vnútri domu je zimná záhrada cez tri poschodia. Matky s kočíkmi nemusia hľadať park, stačí im vyjsť na terasu. Naplnil sa dokonca i autorov sen - obyvatelia tu žijú ako veľká rodina. Život im však znepríjemňujú niektorí turisti, ktorí striehnu pri vchodových dverách a neváhajú ani odstrčiť vychádzajúcich, len aby si mohli prezrieť dom zvnútra.
Komplex s domom vytvára zážitkové nákupné centrum Village na druhej strane ulice. Vzniklo z bývalej stajne poštových koní. V maličkých obchodíkoch si môžete vybrať z množstva suvenírov, alebo posedieť si v kaviarni. Veľkej obľube turistov sa tešia umelecky stvárnené toalety. Ak ste sa už vybrali po stopách Hundertwassera, neobíďte Kunst Haus. Dve poschodia sú vyhradené putovným výstavám a dve jeho prácam. Pri ich prehliadke máte pocit, že bol umelcom s nevyčerpateľnou energiou a tvorivosťou. Nájdete tu návrhy väčšinou zrealizovaných objektov, poštové známky, plagáty, telefónne karty, zástavy. Dve zástavy, ktoré navrhol, vzbudili veľkú pozornosť. Jedna pre Nový Zéland, zobrazujúca rozvíjajúcu sa papraď, druhá mierová pre Blízky východ so zeleným polmesiacom a modrou hviezdou na bielom podklade. Hundertwasserove obrazy pôsobia veselo, sviežo, optimisticky. Často maľoval pri cestovaní a používal tomu zodpovedajúce materiály. Zdrapy papiera, hlinu, alobal, látku. Neuberá im to na kráse, práve naopak. Ku galérii patrí i kaviareň. Aj keď sú ceny trošku vyššie, posedenie v nej, hlavne v letný podvečer je skutočným zážitkom. Podľa architektonických zásad Hundertwassera sú tu zvlnené podlahy, záplava zelene, meniacej sa podľa ročných období. Tam zistíte, že naaranžovaná zelenina vo váze či v kvetináči môže byť rovnako krásna ako orchidey alebo ruže.
Veríte, že spaľovňa odpadu s teplárňou priamo v meste môže pôsobiť veselo, útulne, dokonca ako umelecký objekt? Dôkazom toho je Spittelau, posledná z Hundertwasserových budov vo Viedni. Ľahko ju nájdete - vedľa rovnako pomenovanej stanice linky metra U4. Priamo z vozňa metra môžete pri troche šťastia uvidieť po Dunajskom kanáli plávajúcu výletnú loď Vindobona. Po návšteve popísaných miest vám bude hneď jasné, že ju vytvoril sám majster Hundertwasser.
HELENA FURKOVÁ
FOTO - AUTOR
Ku Kunst Hausu, Village a Hundertwasserhausu sa dostanete zo Schwedenplatzu električkou N, zastávka Hetzgasse, alebo pešo. Odtiaľ vás povedú tabuľky so šípkami.
Kunst Haus Wien: otvorené denne od 10.00 do 19.00 h, cena lístka na jednu z výstav 95 šilingov dospelí, 70 deti a dôchodcovia, rodinný 250. Obe výstavy (putovná i Hundertwasserova) dospelí - 160 ATS, deti - 120. V pondelok dostanete na lístky zľavu.
Reštaurácia je otvorená do polnoci.
Na Spittelau vás dovezie linka metra U4 zo Schwedenplatzu.
Výletná loď Vindobona premáva od Schwedenbrücke o 10.00, 11.00, 14.00, 15.00 h. Ceny lístkov sa pohybujú medzi 130 - 270 ATS, deti do 10 rokov zadarmo, do 15 rokov majú zľavu 50 percent.