Peking 15. novembra (TASR) - V Rusku si skalní komunisti nedávno pripomenuli výročie boľševickej revolúcie nostalgickými manifestáciami, ale v Číne ešte ani zďaleka nie je komunizmus len spomienkou.
V Číne sa pred niekoľkými dňami začal XVI. zjazd Komunistickej strany, ktorý schváli výmenu prakticky celého súčasného vedenia krajiny, vrátane prezidenta Ťiang Ce-mina.
O generácii, ktorá v nasledujúcich rokoch povedia krajinu, sa však vie veľmi málo. Nie je jasné, ako uvažuje, a čo jej nástup bude pre Čínu znamenať, ale v každom prípade bude v najľudnatejšej krajine sveta čeliť mnohým výzvam.
Jednou z nich je zväčšujúca sa priepasť medzi bohatými čínskymi mestami a stále chudobnejším rozľahlým vnútrozemím. Dvadsať rokov po začiatku reforiem sa môže čínska Komunistická strana pochváliť žiarivými modernými mestami ako je Peking alebo Šanghaj, a tiež rozkvitajúcou strednou triedou. Je toho dosť, na čo môžu byť tunajší ľudia hrdí, ale Čína ukazuje aj svoju odvrátenú tvár.
V chudobnom čínskom vnútrozemí klesajú platy, zvyšuje sa počet negramotných a vidiecky zdravotný systém stojí na pokraji kolapsu. V prašných žltých horách na severovýchode krajiny sa aj dnes schádzajú tisíce ľudí. Sú to turisti, ktorí sú zvedaví na jaskyňu, kde Mao a jeho vojaci plánovali svoje akcie.
Žena v strednom veku a jej syn prišli z Pekingu. Keď sa navliekajú do uniforiem revolučných vojakov a pózujú fotografom, je počuť chichotanie
"Mao priniesol veľké obete, aby zlepšil náš život," tvrdí, "to sa mu podarilo. A tak, som chcela priviesť svojho syna, aby som mu ukázala, že Mao bojoval, aby sme boli bohatí."
Maov nástupca Teng Siao-pching odštartoval reformy, ktoré zmenili tvár Číny. Teng vyhlásil, že dosiahnuť bohatstvo je niečo skvelé.
Tým, ktorí žijú v mestách na pobreží, znejú jeho slova prorocky. Pre desiatky ľudí, ktorí žijú v chudobnom vidieckom vnútrozemí, sa to môže zdať ako zlý vtip.