
Moslim vchádza so svojím synom do obrovskej sály, kde sa možno aj ich predkovia v minulosti modlili. Ukazuje na obrovské kruhové disky, ktoré visia dokola na stenách. „Vieš, čo je na nich napísané?“ skúša syna.
Ten sa zamyslí a spozná dva z nich. „Alah a Mohamed,“ odpovedá. Okrem nich sú tam aj ďalšie mená v arabskom písme – prví štyria kalifovia Abú Bakr, Umar, Usman, Alí a dvaja Mohamedovi vnuci – Hassan a Husejn.
Ešte vyššie ako samotné disky sú anjeli, po stenách na poschodí za freskami Ježiša Krista s Pannou Máriou. Kresťanské kríže vedľa polmesiacov. V istanbulskej Hagii Sofii sa už nemusíte klaňať bohom, nech už veríte v akéhokoľvek. Dnes je to múzeum.
Prekonaný Šalamún
Dnešný Istanbul, predtým známy ako Konštantinopol a úplne na začiatku starogrécky Byzancion, prešiel od svojho vzniku obrovskými zmenami.
Hagia Sofia je toho krásnym príkladom. Minúť sa nedá. Týči sa nad Bosporom, prielivom medzi Európou a Áziou, je najviditeľnejšou dominantou na panoráme.
Prvý kostol tu postavili ešte v roku 360, volal sa jednoducho Veľký kostol. Pri jednom z mnohých nepokojov v histórii Istanbulu (za ktorých pokračovanie môžeme považovať aj minuloročné protivládne demonštrácie) ho vypálili.