Paríž 13. novembra (TASR) - Fasády budov v Paríži v posledných mesiacoch zaplavili podivné pamätné tabule. Sú na nich surrealistické nápisy, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Jeden z nápisov oznamuje: "17. apríla 1967 sa tu nič nestalo." Iný nápis zaznamenáva: "Táto tabuľa tu bola umiestnená 19. decembra 1953."
Sú to absurdné nápisy pripomínajúce prázdno na mramorových tabuliach.
Na ulici du Jour v prvom obvode možno nájsť mramorovú tabuľu pripomínajúcu: "Programátor Pierre Salatier sa v tejto budove narodil 12. novembra 1976." Okoloidúci si spomenú, že podobnú tabuľu videli "niekde na inej budove" a venovaná bola istému inštalatérovi.
Le Figaro si zistil, že v Paríži a ani v Parížskej oblasti sa rodina Salatierovcov či Bentiffovcov nikdy nevyskytovala. Pamätné tabule s menami Salatier aj Betiffa sú falošné, píše denník.
Chodci, ktorí si inak pamätné tabule a busty nevšímajú, sa na týchto smejú.
Poradkyňa Zväzu za prezidentskú väčšinu (UMP) Claire de Clermont-Tonnerrová sa najskôr tiež smiala pri čítaní nápisov na tabuliach. Uznala však, že najnovšia móda môže mať škodlivý a dehonestujúci vplyv na ľudí, čo si zaslúžia, aby si ich ďalšie generácie pripomínali a pamätali. Preto sa obrátila na Radnicu mesta Paríž, aby falošné tabule odstránili. Zástupcovia mesta odpovedali, že nemôžu v danej veci zasiahnuť a je na majiteľoch a správcoch domov, aby nevhodné tabule odstránili.
Claire de Clermont-Tonnerrová a mnohí ďalší Parížania si kladie otázku: kto stojí za "čudnou módou" nových tabúľ. Zdá sa totiž, že tabule sa objavili na fasádach domov len tak jedného dňa. Obyvatelia domu, na ktorom je pripevnená "spomienka" na programátora, uviedli, že tabuľa visí na dome už možno rok alebo dva.
Po usmievajúcich sa poštových schránkach, po malých vesmírnych lodiach v podobe mozaiky na múroch dorazila do Paríža nová vlna. Prináša so sebou oznam. Ale aký?, pýta sa Le Figaro.