To, čo turistov ťahá do Judenburgu, sú hviezdy a autá.
Zospodu vyzerá ako bežná mestská veža, z ktorej vidíte doďaleka na mesto a jeho okolie.
Keď vás sklenený výťah vezie na vrch päťstoročnej mestskej veže v Judenburgu, len ťažko si viete predstaviť, že sa v nej nachádza jedno z najmodernejších planetárií v Európe.
Mesto z výšky
Vstupné
Planetárium
vstupné na 3D šou, prednášky o aktuálnej nočnej oblohe, vstup na vežu + výťah
dospelí 10 eur
študenti, dôchodcovia 9 eur
deti 4 - 16 rokov 7,50 eura
rodinný 2 + 2 32 eur
Múzeum Johanna Pucha
dospelí 5 eur
deti, študenti, dôchodcovia 4
rodinný 2 + 2 12 eur
Kombinovaný
planetárium + Múzeum Johanna Pucha
dospelí 14 eur
deti 9,50 eura
Výhľad na všetky svetové strany z výšky 75 metrov je úchvatný, ale na meste vidno, ako v priebehu vekov prechádzalo zmenami. Pod vami je historické centrum s kupeckými domami, ďalej vidieť priemyselné budovy, ale aj novostavby a oddychové zóny.
Mesto má už viac než tisíc rokov a podľa názvu nie je zvláštne, že prvá zmienka o ňom pochádza od židovských kupcov. S historickým názvom si užilo svoje po Hitlerovom anšluse Rakúska. V roku 1938 sa zdalo nepredstaviteľné, aby s názvom Judenburg mohlo naďalej existovať. Našťastie, zmenu spomalila vojna a po nej už nemala debata o premenovaní význam.
Planetárium
Pod polkruhovou strechou sú rovnako do kruhu rozložené sedadlá, ku ktorým však musíte zostúpiť po schodoch. Takmer poležiačky sa potom už len kocháte.
Planetárium má v zásobe viacero 3D filmov, ktoré sú skutočne zážitkom. História mesta a obrovský požiar z roku 1840, vesmírne dimenzie a skúmanie vesmíru, čierne diery, kozmonauti, hlbočiny oceánov, kúzla prírody, pôvod života.
Pravidelne sa tu konajú prednášky, premietania sú od štvrtka do nedele a trvajú hodinu. Pre skupiny však vedia premietať aj v iné dni.
Múzeum Johanna Pucha
Autá nie sú práve doménou žien, ale ak si nenecháme ujsť akékoľvek múzeum s veteránmi, zväčša odchádzame nadšené.
Platí to aj o judenburskom Múzeu Johanna Pucha, pôvodom Slovinca, ktorý ešte počas RakúskoUhorska založil v roku 1889 menšiu továreň na bicykle. Firme Styria sa darilo a neskôr začala vyrábať aj mopedy a motorky, potom i autá.
Počas prvej svetovej vojny sa stala hlavným dodávateľom bicyklov pre rakúsko-uhorskú armádu. Ročne ich vyrábala 16tisíc, do vojny vyvinula aj 21 typov vozidiel, má desiatky patentov. Neskôr vyrábala pre armádu aj nákladné autá, autobusy, sanitky.
Puch sa vojenského úspechu nedožil, zomrel tesne pred vojnou, ale firma ďalej pokračovala ako Steyr-Daimler-Puch v Grazi a vo Viedni.
Exponáty v pohybe
Počet exponátov v miestnom múzeu sa rôzni. Niektoré majú sami požičané, ďalšie požičiavajú. Najčastejšie filmárom na nakrúcanie vojnových snímok. V múzeu je viacero vozidiel, ktoré ich majitelia nemajú kde zaparkovať, a tak ich poskytli načas múzeu. Nájdete tu aj krásne formuly zo 60. rokov.
Veterány a mestská veža, v ktorej je planetárium. FOTO – AUTORKA A FOTOLIA