ČERVENÝ KLÁŠTOR. Obyvatelia zamagurskej obce Červený Kláštor v Kežmarskom okrese sa zamestnajú v regióne zväčša len počas leta.
Dôvodom je predovšetkým fakt, že väčšina z nich pracuje v oblasti cestovného ruchu, ktorý je tu počas letnej sezóny veľmi silný. Zimné obdobie však dostatok práce neprináša.
Sezónne práce v službách
"Je to sezónna práca na pltiach, raftoch, v reštauračných a ubytovacích zariadeniach, ľudia sa uplatnia v tých službách. Letná sezóna sa u nás začína posledný aprílový týždeň a trvá zhruba do konca septembra," objasnil starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný.
Nezamestnanosť sa tu počas roka pohybuje na úrovni okolo 13 percent, cez leto však klesne na asi 5 percent.
V regióne podľa neho chýba zimné využitie daností, ktoré v obci a v jej okolí sú. Nie je tu dostatočná infraštruktúra týkajúca sa vlekov, bežeckých tratí a iných zimných atrakcií.
"Leto je naozaj dobré, máme pomerne vysoký výber aj na dani z ubytovania, ale u nás platí ešte z histórie, že v lete sa treba obracať, aby sa zima dala prežiť," konštatoval starosta.
Lávka pritiahla Poliakov
Obci sčasti pomohla drevená lávka cez rieku Dunajec pre peších a cyklistov, ktorá spojila Červený Kláštor s poľskou obcou Šromovce Nižné.
"Predĺžila sa nám jednak letná sezóna a zvýšil sa aj počet poľských turistov. Zároveň to pomohlo aj susednej poľskej obci a našim vzájomným vzťahom," objasnil Džurný.
Hoci v obci žije len niečo vyše 200 obyvateľov, počet lôžok pre turistov je tu oficiálne takmer trojnásobný.
Starosta však predpokladá, že ďalšie ubytovacie kapacity sú v Červenom Kláštore načierno.
"Predpokladám, že úniky sú na úrovni 30 až 40 percent, ale s tým má, myslím si, problém každá obec. Treba urobiť legislatívne zmeny, aby mali obce väčšiu možnosť kontroly ubytovania, a aby sme mohli aj pokutovať," zdôraznil Džurný.
V minulom roku sa v Červenom Kláštore oficiálne ubytovalo viac ako 12 200 turistov, pričom poplatok za ubytovanie na noc a osobu je tu 50 centov.
Obci pomohla organizácia cestovného ruchu
Zamagurská obec Červený Kláštor hraničiaca s Poľskou republikou je veľmi dôležitou súčasťou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tatry Spiš - Pieniny.
Dôvodov je podľa výkonnej riaditeľky OOCR Gabriely Bodnárovej viacero.
"Je to predovšetkým jej lokalizácia v Pieninskom národnom parku, kde je jedinečná príroda s mimoriadne čistým ovzduším, minerálnymi prameňmi, jedinečným rastlinstvom, unikátnym kaňonom, ktorým preteká rieka Dunajec," priblížila prvý z dôvodov Bodnárová.
Obec je podľa nej výraznou lokalitou Zamaguria najmä vďaka unikátnemu Kláštoru kartuziánov.
Z tohto mníšskeho rádu sa totiž zachovali len tri kláštory v strednej Európe.
"Obec má potenciál pre ďalší celoročný rozvoj cestovného ruchu, napríklad v oblasti cyklistiky či bežeckého lyžovania, zároveň tu za posledné roky vzrástol počet ubytovacích zariadení, počet prenocovaní a aj štandard ubytovacích služieb," doplnila Bodnárová.
Ročne 50-tisíc turistov
Ročne navštívi Múzeum Červený Kláštor viac ako 50 000 turistov, čo je podľa Bodnárovej len zlomok všetkých návštevníkov.
Počet prenocovaní v roku 2013 v obci bol okolo 20.000. Odkedy je táto dedinka s niečo viac ako 200 obyvateľmi členom OOCR, počet prenocovaní tu stúpol takmer dvojnásobne.
"Dôvodov je viacero, napríklad aj rekonštrukcie ubytovacích zariadení. V každom prípade z prostriedkov OOCR sa značné množstvo venuje na propagáciu destinácie Tatry Spiš - Pieniny, čo tiež prospelo k rastu počtu prenocovaní a jednodňových návštevníkov Múzea Červený Kláštor," dodala Bodnárová.
"V budúcnosti chceme v regióne pracovať na zlepšovaní kvality služieb, zavádzať nové produkty pre celoročný rozvoj cestovného ruchu, pokračovať tiež v rozvoji informačných služieb, značenia a budovania cyklotrás a lyžiarskych bežeckých tratí," avizovala Bodnárová.
Členstvo v OOCR od roku 2012 vníma veľmi pozitívne aj starosta obce Červený Kláštor Štefan Džurný.
"Robíme spoločnú propagáciu, spoločné aktivity, myslím si, že je to veľmi dobré a prispieva to k zvýšeniu návštevnosti regiónu, a tým aj našej obce," dodal.