V prípade, že suvenír, ktorý si chcete priniesť z dovolenky vyrobili z ohrozených druhov živočíchov a rastlín, môžu vám ho colníci zadržať a dať vám pokutu. V horšom prípade vám hrozí väzenie do troch rokov.
BRATISLAVA. Colníci varujú dovolenkárov, aby si pri nákupe zahraničných suvenírov dávali pozor, pretože niektoré z nich môžu byť vyrobené z ohrozených druhov živočíchov a rastlín.
"Skôr, než si na dovolenke kúpite suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín), inak vám bude bez predloženia príslušného povolenia na colnom orgáne zaistený a za porušenie colných predpisov v takomto prípade môže byť uložená sankcia - pokuta, v horších prípadoch aj trest odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až do troch rokov," upozornila hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.
"Môže sa teda stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete," dodala.
Počet prípadov klesá
Informácie
medzi ohrozené druhy patria: opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey;
pozor na suveníry:: sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem či výrobky z tradičnej čínskej medicíny;
druhy suvenírov, ktoré si možno doviezť napriek tomu, že sú v Dohovore (pre osobnú spotrebu): 125 g kaviáru na osobu, v individuálne označenom obale, najviac tri exempláre dažďových palíc z kaktusov čeľade opunciovitých, štyri exempláre niektorých mŕtvych spracovaných krokodílov či morských koníkov.
Colníci evidujú podľa jej slov čoraz menej prípadov takýchto privezených suvenírov.
Vlani zadržali osem exemplárov. Išlo o sedem koralov a mušlí a jedno vypreparované mláďa krokodíla olivového.
Pred dvoma rokmi v lete riešili dovoz ôsmich rohov z nosorožca, keď si štyria českí dovozcovia ako fyzické osoby dali poslať cez slovenské letisko tzv. poľovnícke trofeje.
Cena nosorožieho rohu sa na trhu pohybuje od 50-tisíc do 60-tisíc amerických dolárov za kilogram, pričom priemerná hmotnosť rohov dospelého jedinca je približne šesť kilogramov. Rohy nosorožcov v tomto prípade prepadli v prospech štátu.
Výrobky z kože medveďa hnedého či hada
Za posledné štyri roky si nielen z dovolenky, ale aj prostredníctvom kuriéra nechali Slováci poslať výrobky z viacerých chránených druhov ako tablety výživového doplnku z výťažku rastliny rodu hodia, ktoré sa používajú pri chudnutí, dámsku kabelku s časťami z kože hada či spracovanú kožu medveďa hnedého.
Zásielka spracovanej kože medveďa prišla z Ruska a určená bola človeku z Banskej Bystrice.
"Exempláru zaradenému medzi chránené druhy dohovoru CITES chýbalo dovozné povolenie, preto colníci zásielku zadržali. Ukázalo sa, že spoločenská hodnota kožušiny z medveďa je viac ako 2600 eur," priblížila prípad Macíková.
V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a viac ako 33-tisíc je pod kontrolou Dohovoru CITES, ktorý bol podpísaný v roku 1973 vo Washingtone.