SME

Minójsky odkaz nie je z dejín vymazaný. Archeológovia odhaľujú pozoruhodný príbeh jednej z najvýnimočnejších a najzáhadnejších civilizácií staroveku a doby bronzovej

Grécky ostrov Kréta je miestom, kde začala svoju púť európska civilizácia. Práve tu sa vraj narodil Zeus, vládca bohov. Doplával sem, premenený na býka s princeznou Európou, s ktorou mal troch synov. Podľa Európy nazvali Gréci náš svetadiel. Jedným zo ...


Interiér paláca v Knóssose.



Pozostatky výrobných dielní bronziarov a hrnčiarov v mimopalácovom komplexe v Malii (zo staršieho obdobia rozvoja minójskej civilizácie).


Grécky ostrov Kréta je miestom, kde začala svoju púť európska civilizácia. Práve tu sa vraj narodil Zeus, vládca bohov. Doplával sem, premenený na býka s princeznou Európou, s ktorou mal troch synov. Podľa Európy nazvali Gréci náš svetadiel. Jedným zo synov Európy bol Minós. Ten sa stal vládcom Kréty. Sídlil v Knóssose, v meste, kde sa nachádzal labyrint s Minótaurom - bytosťou s býčou hlavou a ľudským telom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mytologické príbehy majú svoje neopakovateľné čaro. Lenže - ako to všetko bolo naozaj? Vďaka najnovším poznatkom archeológie (ale aj histórie a religionistiky) teraz môžeme upresniť, ako a kedy sa zrodila jedna z najvýnimočnejších a zároveň najzáhadnejších civilizácií staroveku a doby bronzovej.

Na scéne dejín

Znovuobjavenie minójskej doby sa začalo v 19. a na začiatku 20. storočia. Anglický archeológ Sir Arthur Evans odkryl južne od Heraklionu zvyšky Knóssosu a civilizáciu, ktorej patrili, nazval podľa bájnej tradície minójska.

Jej predstaviteľmi sú tajomstvom obostretí ľudia. Krétu začali osídľovať v 7. tisícročí pred n. l. Pôvod tvorcov tejto kultúry vysvetľujú rôzne teórie. Mnohí vedci tvrdia, že samotní nositelia minójskej civilizácie pochádzajú z Malej Ázie a z Afriky a na ostrov prišli až okolo roku 3500 pred n. l., pričom pôvodné obyvateľstvo asimilovali. Iní predpokladajú, že ide o pokračovateľov pôvodného ostrovného predindoeurópskeho obyvateľstva ešte z čias mladšej doby kamennej - neolitu (od 7. tisícročia pred n. l.), o ktorom sa nevie, odkiaľ prišlo. Táto teória sa podľa súčasného stavu bádania javí ako najpravdepodobnejšia. Práve pôvodné obyvateľstvo sa postaralo o búrlivý kultúrny rozvoj ostrova.

SkryťVypnúť reklamu

Doba starých a nových palácov

Minójska civilizácia sa vyformovala okolo roku 3500, začína sa tzv. predpalácovým obdobím. Do tohto roku sa datuje aj nástup doby bronzovej na ostrove. Obydlia vtedy pozostávali z jednoduchých kamenných a hlinených domov, často pospájaných do väčších komplexov. Zlom vo vývoji minójskej kultúry nastal okolo rokov 1925/1900 pred n. l., keď sa začala doba starých palácov. Najvýznamnejšími palácmi od tohto časového úseku boli mýtický Knóssos, Malia a Phaistos. Tie sa postupne stávali ukážkou kultúrnej dominancie a veľkoleposti tejto civilizácie v egejskej oblasti.

Vrchol minójskej kultúry nastal v období tzv. nových palácov od roku 1750/1720 pred n. l., keď predchádzajúci vývoj prerušilo veľké zemetrasenie. V tomto období nadobudol na význame palácový komplex s priľahlým mestom Zakros, odkrytý gréckymi archeológmi. Zo sklonku starých a najmä z obdobia nových palácov pochádzajú známe nástenné maľby predovšetkým z Knóssosu, ktoré v tom čase patrili medzi najkrajšie v starovekom svete (plávajúce delfíny, „Parížanka“, princ s ľaliami atď).

SkryťVypnúť reklamu

Nositelia minójskej civilizácie písali najskôr hieroglyfickým písmom. Potom, počas nasledujúceho obdobia možno starých a určite nových palácov, lineárnym písmom typu A. Obe písma však nie sú rozlúštené a práve preto nevieme o tejto kultúre tak veľa ako o iných jej dejinných súputníkoch z východného Stredomoria.

Život a umenie

Pre minójsku civilizáciu bol v tom čase dôležitý obchod, vďaka ktorému mala kontakty s viacerými krajinami staroveku vrátane Egypta. Pozostatky jej vplyvu vedci našli v pevninskom Grécku, v ktorom sídlili už Homérovi bájni Achájci indoeurópsko-gréckeho pôvodu, a na ostrovoch v Egejskom mori. Naopak, spoločensko-kultúrny, ale aj hospodársky vplyv cudzích krajín bol badateľný aj na samotnej Kréte.

Minójci vyvážali najmä poľnohospodárske výrobky, ale aj luxusnú kozmetiku alebo nádherne zdobenú keramiku. Dovážali zlato, alabaster, slonovinu a papyrus.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodným javom minójskej civilizácie bola jej stavebná vyspelosť. Prejavovala sa výstavbou nových a obnovovaním starých palácov, megaronov (dom pravouhlého pôdorysu s otvorenou predsieňou a možnou ďalšou miestnosťou), prístavov, víl a budovaním veľmi kvalitných ciest. Kréťania pravdepodobne žili v najhonosnejšom a možno aj spoločensko-hospodársky najvyspelejšom prostredí vtedajšieho starovekého sveta otrokárskych štátov.

Vládca (prípadne vládkyňa) ostrova sídlili v najväčšom paláci v Knóssose, ktorý mal okolo 80 tisíc obyvateľov. Rozloha palácového komplexu bola približne 22 tisíc štvorcových metrov. Preto si niektoré jeho časti starí Gréci dali do súvislosti s labyrintom v rámci príbehov svojej mytológie.

V ostatných menších palácových komplexoch a niektorých vilách sídlili menší vládcovia a aristokracia. Počet obyvateľov Kréty mohol v staroveku dosahovať až 2 milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitú úlohu v živote minójskych Kréťanov hralo náboženstvo. Dokazujú to známe fajansové sošky bohýň s hadmi, výjavy býka, dvojité sekerky, nástenné maľby, svätyne, hroby atď. Podstatný význam v kulte mohli mať ženy - kňažky, ako aj kult matky. V súvislosti s religiozitou minójskej civilizácie sú známe výjavy mladých ľudí - akrobatov preskakujúcich saltom býka. S kultom býka súvisia aj posvätné rohy, položené na vrchných častiach svätýň a palácov.

Dôležitým záznamom kultu minójskych Kréťanov sú výjavy namaľované na sarkofágu z Agie Triady (aj keď ten pochádza z mladšieho obdobia, kedy na ostrove mocensky dominovali achájski Gréci). V kultovom prostredí tejto civilizácie sú dokázateľné ľudské obete, ale tie si mohli vynútiť časté prírodne katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu

Záhada úpadku

Minójske spoločenstvo nemalo dlho výraznejšieho nepriateľa. Na ostrove sa nenašli významnejšie zvyšky po opevneniach do príchodu achájskych Grékov - nositeľov mykénskej kultúry. Buď to súviselo s ich veľakrát chybne preceňovanou mierumilovnosťou, alebo boli na mori vojensky natoľko silní, že sa necítili byť na ostrove ohrození.

Ich najhroznejším protivníkom boli spomínané prírodné pohromy - zemetrasenia a výbuchy sopiek na ostrovoch vo východnom Stredomorí.

Významný grécky archeológ Spiros Marinatos dokonca dával výrazný úpadok tejto civilizácie (1490/1470 pred n. l.) do súvislosti so zemetrasením a nasledným výbuchom sopky na ostrove Théra severne od Kréty, kde bolo kvitnúce staroveké mesto kykladskej kultúry Akrotiri s nádhernými nástennými maľbami. Marinatos zrejme chcel týmto tvrdením odsunúť do úzadia teóriu, že výraznejší úpadok minójskej civilizácie zapríčinil vpád mykénskych Grékov okolo roku 1490/1470 pred n. l., keď sa začína obdobie tretích palácov.

SkryťVypnúť reklamu

Na scénu prichádzajú Gréci

Podľa najnovších vedeckých výskumov vulkanológov, archeológov a historikov je však záhada úpadku minójskej civilizácie naozaj komplikovanejšia. Na základe ich zistení môžeme prijať názor, že zásadný úpadok civilizácie nespôsobila priamo prírodná katastrofa. Tá mohla zapríčiniť určitú letargiu minójskej civilizácie, najmä v kontexte s nasledujúcimi čoraz častejšími seizmologickými poruchami. Achájski Gréci možno čiastočne využili túto situáciu a pravdepodobne okolo roku 1490/1470 pred n. l. vpadli na ostrov a získali mocenskú prevahu.

Mykénske vplyvy po roku 1470 pred n. l. jednoznačne dokazujú aj nálezy hlinených tabuliek s lineárnym písmom B, ktoré je rozlúštené a obsahuje slová v prapôvodnom gréckom jazyku. Jednoznačne nadväzuje na lineárne písmo A. Tabuľky zaznamenávajú najmä správy hospodárskeho charakteru o chove a počtoch dobytka a skladové záznamy. U predchádzajúcich, ešte nerozlúštených minójskych záznamoch v hieroglyfickom a lineárnom písme A to môžu byť aj podľa slovenského archeológa Petra Pavúka tiež religiózne nápisy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa novších poznatkov neznamenalo obdobie tretích palácov úplný zánik minójskej civilizácie. Dokazujú to najnovšie archeologické nálezy z Agie Triady, Kydónie a Knósossu, ktoré svedčia o kontinuite s predchádzajúcim obdobím, predovšetkým v kultúre, kulte a umení.

Pre mykénsku civilizáciu v celom Grécku a následne aj na Kréte, ovplyvňovanú stále „Minójcami“, priniesol katastrofu až vpád morských národov v 12. storočí pred n. l. (resp. na Kréte okolo roku 1100 pred n. l.). Morské národy spustošili aj Chetitskú ríšu v Malej Ázii a útočili na Egypt, tam ich však odrazili. Napriek tomu pozostatky pôvodnou rečou hovoriacich minójskych Kréťanov sa na ostrove zachovali ešte v 1. tisícročí pred n. l. Dominantným obyvateľstvom ostrova po vpáde morských národov sa však stalo nové, ďalšie etnicky grécke obyvateľstvo. To pravdepodobne bolo posledným vojom tzv. morských národov, ktorým boli najmladší Gréci - Dórovia. Tým sa začali nové dejiny Kréty. Minójský odkaz však nie je doteraz vymazaný. DRAHOSLAV HULÍNEK

SkryťVypnúť reklamu

(autor je archeológ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu