
Raketa Sojuz, ktorá dopravila k ISS trojčlennú rusko-belgickú posádku.
FOTO - REUTERS

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá váži 116 ton, obieha nad Zemou s ľudskou posádkou už dva roky.
„Naša stanica bola už pred rokom senzáciou a každou novou návštevou zo Zeme sa stáva ešte lepšou,“ povedal Bill Gerstenmaier, riaditeľ ISS pri americkom Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA).
Zatiaľ poslednú návštevu dostala ISS v piatok, keď vesmírnou loďou Sojuz prileteli Rusi Sergej Zaletin a Jurij Lončakov. Spolu s nimi bol na palube aj Frank de Winne, ktorý je po Dirkovi Frimoutovi druhým belgickým astronautom.V rámci tohto kolobehu sa v uplynulých dvoch rokoch vydalo k ISS 46 amerických a 15 ruských vesmírnych lodí.
Veľkolepé technické dielo sa stále rozširuje. Momentálne má 51 metrov na dĺžku, 72 metrov na šírku a 27 metrov na výšku. Monštrum z kovu a plastov váži 116 ton a okolo Zeme obieha vo výške približne 370 kilometrov. Celkovo 112 astronautov zo šiestich štátov prežilo na stanici 732 dní.
Oslavy výročia trochu kalia finančné problémy 16 štátov, ktoré sa na budovaní ISS podieľajú. Niet sa čo čudovať, veď náklady na celý projekt až do jeho dokončenia v roku 2006 sa odhadujú na 60 miliárd dolárov. Kvôli finančným ťažkostiam je stála posádka ISS spravidla iba trojčlenná, hoci pôvodne mala byť šesť- až sedemčlenná. Vedci opakovane varovali, že táto poddimenzovanosť neumožňuje uskutočniť dôležité vedecké experimenty. (tasr)