ú hlboko pod zemou, okolo 5000 návštevníkov. Do podzemia sa vchádza s prilbou na hlave, na ktorej je karbidka, iné osvetlenie v jaskyni nie je. Aj počas tejto sezóny sa väčšina hostí rozhodla pre štandardnú trasu, ktorá trvá približne 45 minút a ponúka prehliadku krasových útvarov a archeologických nálezov. Vďaka fantázii sprievodcov má každý väčší útvar svoje tajuplné pomenovanie a viaže sa k nemu vzrušujúci príbeh. Školské zájazdy dostávali ako bonus aj základné informácie o faune a flóre s dôrazom na jej ochranu, a tak návšteva jaskyne spojená s pobytom v jej okolí bola vždy dobrou environmentálnou školou pre deti.
Náročnejší hostia sa podľa Košča rozhodovali pre trasu do labyrintov. Dostali kombinézu a museli počítať s lezením po úzkych chodbách, čo trvá aj dve hodiny. V niektorých miestach je cestička taká úzka, že sa ňou dá vyliezť iba po štyroch, či doslova po bruchu. Zvládli to všetci. Ako Košč pripomenul, pre speleológov sa ani po skončení sezóny práca nekončí. Jaskyňu strážia po celý rok, pretože sa vždy nájdu dobrodruhovia, ktorí tam chcú hľadať poklady. Od týchto chvíľ až do apríla budú jedinými návštevníkmi Zlej diery netopiere, pre ktoré je jaskyňa miestom prezimovania. Už teraz ich tam prebýva 12 druhov.
Jaskyňu Zlá diera sprístupnili verejnosti v máji 1999. V lete sa počas víkendov v jej okolí konajú hudobné prehliadky menších telies, často sa tam stretávajú gitaristi a harmonikári. Nadšenci z divokej prírody urobili príjemné rekreačné prostredie s turistickými chodníkmi, odpočívadlami, ohniskom a priestranstvom na stanovanie. Aj počas tohtoročnej sezóny sprístupnili ďalšie trasy vhodné na turistiku v okolí jaskyne. (sita)