
Ilustračné foto

Ilustračné foto
Povesti hovoria, že ho postavil obor Finn McCool, aby sa dostal cez more za svojou milou v Škótsku.
Takmer dvanásť metrov vysoké piliere zaujali geológov svojím veľmi pravidelným, šesťuholníkovým tvarom. Pri pohľade zhora tvoria štruktúru pripomínajúcu uličnú dlažbu. Práve tento fakt v minulosti živil špekulácie, že piliere môžu byť dielom človeka. Konečnú odpoveď dali teraz počítačové simulácie: Giants Causeway stvorila príroda.
Súčasné severné pobrežie Írska vytvarovala sopečná činnosť pred 60 miliónmi rokov. Vtedy prenikli na povrch obrovské množstvá lávy. Keď láva vychladla, došlo k jej stiahnutiu. Vnútorné pnutie vytvorilo v hornine trhliny a pukliny. Podobne, ako keď sa popuká farba na starých obrazoch, rozdelil sa aj írsky bazalt na šesťuholníkové piliere. Argentínsky vedec Eduardo Jagla a jeho americký kolega Alberto Rojo počítačovými simuláciami dokázali, že pravidelná hexagonálna štruktúra útvarov Giants Causeway naozaj vznikla prirodzeným spôsobom. Ako píšu v časopise Physical Review E, prvé trhliny idú náhodným smerom, ale už čoskoro začnú tvoriť usporiadané štruktúry.
Hexagonálna štruktúra totiž odbúrava energiu nahromadenú v hornine efektívnejšie než náhodné pukliny. Vedci sa domnievajú, že proces narúšania lávy po jej ochladení sa začal zvrchu a pukliny postupovali čoraz hlbšie. Giants Causeway je iba zlomkom kedysi veľkého lávového poľa. Porovnateľné útvary existujú na Islande a v údolí juhoamerickej rieky Paraná. (tasr)