Štajerská oblasť Murtal je rajom turistov. Mestečko Murau leží na rieke, popri ktorej sa ťahá jedna z najkrajších cyklistických ciest.
Murská cyklocesta má 430 kilometrov. Začína sa v dedine Muhr, prechádza Štajerskom do Slovinska a končí sa na hranici s Maďarskom za mestom Legrad.
Prevýšenie je síce tisíc metrov, ale keď vyrazíte z Muhru, idete vlastne stále z kopca, čiže ju zvládnu deti aj seniori a ide skôr o zábavu. A tam, kde predsa len narazíte na občasný výstup, vás bežne predbehne dôchodca na ebiku a veselo vám zamáva.
Ak si spravíte výlet do mestečka Murau, najobľúbenejším úsekom domácich je zjazd z dediny Tamsweg. Zdatnejší alebo tí, ktorí si chcú skutočne zajazdiť, si to dajú do kopca. Tí druhí využijú na odvoz miestny vláčik Murtalbahn s vagónom pre bicykle.
Tamsweg je od Murau vzdialený okolo 43 kilometrov a cesta do kopca trvá asi trišvrte hodiny. Dvestometrový výškový rozdiel smerom dolu zdatnejší zvládnu na bicykli za hodinu a pol.
Kam by ste sa však naháňali. Popri rieke sú nádherné zákutia, niekoľkokrát prekročíte koľajnice cez zaujímavé mostíky, za dedinami sa pasú kone aj ovce, v dedinách vás čakajú krčmičky.
Zámok Schwarzenbergovcov
Mestečko, kde žije okolo tritisíc obyvateľov, má malé historické centrum, ale týči sa nad ním obrovský zámok Obermurau, ktorý dodnes patrí Schwarzenbergovcom. Tí sem pravidelne prichádzajú, ale obývajú len časť, pretože priestory sú obrovské.
V zámku sa konajú koncerty, známy je najmä veľkou rytierskou sálou. Pre verejnosť býva otvorený a v noci je nádherne osvetlený.
Murau leží v doline uprostred hôr a turisti sem prichádzajú aj za vysokohorskou turistikou, za golfom, v zime najmä pre lyžovačku v neďalekých strediskách Kreischberg a Frauenalpen.
V okolitých horách ležia vysoko nad mestom aj horské chaty – hütte, ktoré sú zvyčajne otvorené len v lete, pretože v zime sa k nim dostanete len ťažko – pešo to nejde a autom neprejdete. Aj bez snehu je jazda adrenalínovým zážitkom s množstvom zákrut nad zrázmi.
Murau a na kopci zámok Obermura, ktorý patrí Schwarzenbergovcom.
FOTO - FOTOLIA
Mestečko piva
V centre je aj pivovar, ktorý vlastní 500 akcionárov. Murauer tu nájdete v každej miestnej krčme, rovnako ako aj malinovky, ktoré sa tu vyrábajú ako doplnkový sortiment.
Patrí k dobrým zvykom, že v sobotu večer sa miestni oblečú do krojov – ženy do dirndlov, muži do vyšívaných kožených nohavíc, vezmú si širáky a vyrazia do reštaurácie na pár pollitrákov. Zábava však trvala len decentne do pol jedenástej. V nedeľu ráno sme ich všetkých cestou na túru stretli pred kostolom.
Formula uprostred hôr
Tento rok sa do Murtalu nechystajú len turisti, ale aj tí, ktorých fascinujú autá a formuly zvlášť. Po jedenástich rokoch sa do seriálu veľkej ceny F1 vracia aj okruh v Spielbergu.
Predposledný júnový víkend sem zavítajú tisíce ľudí, no organizátori tvrdia, že všetko majú pripravené. Keďže Rakúšania sú šetrní k prírode, pripravili viacero záchytných parkovísk a zároveň žiadajú divákov, ktorí budú ubytovaní v miestnych hoteloch, aby si priviezli vlastné bicykle a posledné stovky metrov sa presúvali na nich. Pre tých, ktorí si neprivezú, mesto kúpilo okolo tisíc nových bicyklov, a tí, na ktorých sa neujde, budú musieť ísť pešo alebo kyvadlovou dopravou. Do okolia okruhu sa autom nedostanete.
Staré mamy vyprali aj na drevenej práčke
Ako sa spracovávalo drevo kedysi a dnes, čo všetko sa z neho dá vyrobiť a aké nástroje treba použiť sa naučia deti v Múzeu dreva.
Pomaľované drevené hračky, skladačky, obrázky to všetko sú vystavené práce v dielni Múzea dreva v štajerskom meste Murau.
Vyrobili ich deti, ktoré strávili celý deň nielen v dielni, ale v rozľahlom areáli múzea. V Štajersku bežne vonia drevo všade, no tu je jeho vôňa ešte intenzívnejšia.
Všetky stavby v múzeu sú drevené a všetok nábytok tiež. Ťažba a spracovanie dreva sú jediným motívom, ale možnosti využitia sú neobmedzené.
Drevo sprevádzalo našich predkov všade a deti si môžu pozrieť veľké píly, klasické predmety v domácnosti, ale aj tie netradičné ako drevenú práčku, sušiaky, mútnice.
V ďalšej časti sú druhy stromov aj vypreparované zvieratá, ktoré v lese žijú.
Veselé drevené ihrisko na potoku je však istotou, že vaše dieťa odíde z múzea dokonale mokré, ale spokojné.
Vstupné: dospelí 8,50, seniori 7,50, mládež 6,50, deti od 6 rokov 5, rodinný 20 eur, v cene vstup do múzea, veže, arboréta, na ihrisko
Viac na holzmuseum.at