
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Železničná doprava na niektorých tratiach sa bude musieť zastaviť, vylúčené nie je ani zrušenie samotných tratí. Minister dopravy Pavol Prokopovič včera povedal, že súčasťou reštrikcií na železniciach bude aj zrušenie 32 tratí, ktoré sú absolútne neefektívne.
Železnice majú zoznam problémových tratí pripravený už od minulého roka, keď sa rozdelili na dve spoločnosti. „My teraz hľadáme možné riešenia,“ povedal Ladislav Saxa, generálny riaditeľ Železníc SR, ktoré spravujú železničnú cestu. Rušenie tratí, ktoré znamená jej úplnú likvidáciu, je však podľa neho až krajným riešením. Zároveň upozornil, že takéto rozhodnutie môže navrhnúť iba minister dopravy. Železnice sa podľa neho môžu dohodnúť len na obmedzení alebo zastavení prevádzky na niektorých tratiach. Saxa teraz očakáva návrh riešení od Železničnej spoločnosti, ktorá zodpovedá za prepravu.
Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Miloša Čikovského, zoznam obsahuje trate, na ktorých by sa mala zastaviť osobná doprava. „Čiže, ak by štát tieto trate nezrušil, my by sme museli zrušiť osobnú prepravu,“ skonštatoval.
O konkrétnych tratiach nechcel hovoriť, keďže ide o citlivú tému. „Ak by sme teraz vyhlásili, o ktoré trate ide, poslanci z týchto okresov alebo zastupiteľstvá by ihneď spustili protestné akcie.“ Povedal iba, že ide o koncové trate. To sú napríklad trasy z okresných miest do niektorých okrajových obcí, kde sa trať končí.
Podľa našich informácií je najviac koncových tratí v južných okresoch Slovenska. Na zozname by mali byť napríklad trate z Komárna a Rimavskej Soboty do okolitých obcí. Problémové sú aj trate v okolí Brezna či zo Spišskej Novej Vsi do Levoče.
Problém súvisí s rozhodnutím štátu znížiť objednávku vo verejnom záujme. Tým sa zníži aj miera, akou budú náklady železníc dotované. „Železnice vyrátajú svoje náklady a štát určí regulovanú cenu pre cestujúcich. Rozdiel medzi touto cenou a skutočnými nákladmi sa potom kryje zo štátneho rozpočtu. „Peniaze nie sú, hľadajú sa možnosti, ako zabezpečiť prepravu,“ skonštatoval.
V tomto roku si štát objednal 36 miliónov vlakových kilometrov. V budúcom roku to však podľa Saxu malo byť o dvadsať percent menej. Problém železníc nevyrieši ani schválené zdraženie cestovného o pätnásť percent. Aj po ňom budú tržby kryť náklady železníc iba na 30 percent.
V prípade zastavenia osobnej prepravy musia železnice zabezpečiť náhradnú prepravu autobusmi. Podľa Čikovského má takúto povinnosť aj štát, v prípade, že minister zruší samotnú trať.
TOMÁŠ KURTANSKÝ