Jedovatý sírový plyn unikajúci z dna mora zabil pri pobreží Sicílie tisícky rýb
Rím 5. novembra (TASR) - Tisícky rýb uhynulo pri pobreží
talianskej Sicílie potom, ako začali z morského dna unikať jedovaté
sírové plyny. Od nedele ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rím 5. novembra (TASR) - Tisícky rýb uhynulo pri pobreží talianskej Sicílie potom, ako začali z morského dna unikať jedovaté sírové plyny. Od nedele prúdia bublajúce pramene z dna mora pri Liparských ostrovoch.
Ako dnes informoval Národný ústav pre geofyziku a vulkanológiu v Palerme, cesta pre plyn sa v zemskej kôre vytvorila po viacerých menších otrasoch pôdy. Zemetrasenia sú v regióne južného Talianska takmer na každodennom poriadku, odkedy sa predminulý víkend prebudil vulkán Etna.
Na morskej hladine sa vplyvom unikajúceho plynu vytvoril vír s priemerom piatich metrov. V oblasti je cítiť silný zápach síry. Obyvatelia talianskych stredomorských ostrovov sa obávajú, že môže ísť o varovný signál pred väčším výbuchom vulkánu na mori.
Experti naproti tomu namietajú, že toto "predstavenie prírody" je známe od 18. storočia. Odvtedy vystupujú sírové plyny opakovane v nepravidelných intervaloch. Zatiaľ nie je jasné, či je medzi únikom sírového plynu a najnovšími zemetraseniami na Sicílii, ako aj erupciami Etny nejaká súvislosť.