SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Dovolenka. Stres alebo oddych?

Keď sme oslovili psychológa s otázkou, ako pôsobí letná dovolenka či prázdniny na človeka, odpovedal - stresujúco.

Príklad je jednoduchý, kým ľudia v ekonomicky silnejších krajinách nemajú prob-lém s výberom dovolenky a predovšetkým jej financovaním, u nás problémy spôsobujú oba faktory. Ak aj nie sú práve oni stresujúce, stres sa objaví minimálne deň pred odchodom. Mnohokrát si to, na čo sa celý rok tešíme, dokážeme znepríjemniť vyslovenými maličkosťami. Až príliš chceme, aby všetko vyšlo stopercentne a zabúdame na to podstatnejšie - na oddych.

Dovolenka v znamení pohody

Dovolenka má byť obdobím harmónie, miestom odpočinku a časom, ktorý sa má niesť v znamení pokoja a pohody. Veľakrát sa však na dovolenke zvýrazní to, čo je v rodine aj bez nej. Pokiaľ počas roka prevláda harmónia, snaha vychádzať si vzájomne v ústrety, nachádzať kompromisy, zhodu aspoň v niektorých predstavách, záujmoch a hodnotách, potom sa môžu tieto mýty skutočne premeniť na pravdivé tvrdenia. Pokiaľ si po celý rok v rodine lezieme na nervy a komunikácia absolútne hapruje, asi len ťažko to bude na dovolenke ideálne. Nechcime preto od aj akejkoľvek drahej dovolenkovej cesty priveľa.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena je úspechom

Aj preto treba mať pamäti fakt, že nie je dôležité miesto pobytu. Oveľa viac dôležitejší je oddych. Ten môže poskytnúť pobyt pri mori, ale aj dovolenka v horách. Barometer úspešnosti sa od tohto neodvíja. Odporúča sa však jednoznačne zmeniť prostredie. Vymeniť byt alebo dom za inú lokalitu, lepšie je odísť úplne. Vo výnimočných prípadoch tráviť celý deň vonku a na večer sa vrátiť.

Fyzicky pracujúci by mali oddychovať, ľuďom pracujúcim duševne by zasa pomohla fyzická aktivita. Pre duševne pracujúcich môže byť telesná práca napríklad na chalupe najlepším odpočinkom. Mnohí využívajú dovolenku pracovne. Nevadí. Stačí, ak zmenia činnosť, prípadne budú túto činnosť vykonávať v novom prostredí. Neodporúča sa brať si na dovolenku prácu, ktorá súvisí s vaším zamestnaním. Vtedy človek môže zostať pokojne doma.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci sa zhodujú v tom, že dovolenka by nemala trvať pár dní. Mala by byť bez prerušenia aspoň tri týždne. Za kratší čas sa vraj organizmus úplne nepreladí na odpočinkový režim. Platí to napríklad o poznávacích cestách. Byť každý druhý deň v inej metropole a v behu stihnúť to najdôležitejšie, čo mesto ponúka, nie je príliš „oddychové“ riešenie. Takisto je vhodné preštudovať si pred odchodom do zahraničia aspoň základné súvislosti o navštevovanej krajine. Človek sa tak zbaví stresu z množstva informácií, ktoré musí absorbovať, a dokáže si danú krajinu vychutnať skutočne plnými dúškami.

Deti na prvom mieste

Dovolenka s rodinou má svoju špecifickú príchuť. Pre deti sú dva prázdninové mesiace niečo úžasné. Odpadnú im tradičné povinnosti a spoliehajú sa na to, že im ich rodičia pomôžu prežiť naozaj zaujímavo. Pre nich je to krátka doba, pre rodičov dlhý čas, ktorý treba zaplniť, deti zamestnať a prip-raviť pre ne niečo, na čo budú po celý rok spomínať. Je dobré skĺbiť činnosti, aby sa nenudili a takisto niečo nové spoznali. Je to viac než ťažká úloha.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavy rodičov o dovolenke sú možno iné než ich detí. Možno by potrebovali naozaj naplno vypnúť a oddýchnuť aj od svojich ratolestí. Stihli by možno to, na čo v priebehu roka nezostáva čas. Niektorí si plánujú práce, ktoré sa v priebehu roka nestihli - maľovanie, úpravy bytu či domu.

Napriek tomu vo väčšine prípadov vyhráva spoločná dovolenka s deťmi

Prázdninový program je samozrejme potrebné prispôsobiť mnohým vonkajším okolnostiam. Ide o to, kedy dostaneme v práci voľno, na ako dlho, či si môžete dovoliť domácu alebo zahraničnú dovolenku. Musíme takisto počítať s tým, že mladšie deti predsa len túžia po výraznejšej prítomnosti rodičov, starší sa dokážu zabaviť aj sami.

Odborníci tvrdia, že dvojmesačné obdobie by sa malo pre deti plánovať tak, aby ich prežili na niekoľkých rôznych miestach, s rodičmi, starými rodičmi, príbuznými, v táboroch a podobne. Určite nie je dobré dieťa na celé dva mesiace niekam odložiť. Časť prázdnin by rodina mala prežiť spolu. Je jedno, či to bude na zahraničnej dovolenku, na chate, pod stanom - na tom nezáleží. Prázdniny sú totiž výbornou príležitosťou, kedy možno deti veľa naučiť, odovzdať im veľa skúseností a poznatkov. Samozrejme, nie mentorovaním, ale prijateľnou oddychovou formou. Odborníci takisto tvrdia, že ak počas dovolenky predsa len pracujete, napríklad maľujete byť, nemali by ste deti posielať preč. Aj malé dieťa môže byť zatiahnuté do takýchto aktivít, bude to preňho viac než zaujímavá hra. Je logické, že to nevydrží dlho, ale bude sa cítiť dôležito, bude mať pocit, že ho rodičia potrebujú. Zároveň si bude vážiť viac vecí, na ktorých sa podieľalo. A pomoc rodičom sa pre nich stane samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Kam sa chystajú Slováci

Podľa štúdie spoločnosti GfK Slovakia, ktorá zisťovala dovolenkové plány Slovákov pre rok 2001, vyplynulo, že zo skúmanej vzorky 1087 respondentov najviac plánuje stráviť dovolenku na Slovensku - v Tatrách. Z celkovej skupiny ide o takmer desať percent. Ďalšie časti Slovenska už nie sú tak veľ-mi vychytené a v ďalšom poradí už nasledujú európske krajiny, ktoré disponujú tým, čo nám v našich končinách chýba - morom. V tomto roku pravdepodobne bude zo strany našich občanov najviac navštevované Taliansko. Podľa prieskumov sa tam v januári chystalo 6,35 percenta ľudí zo skúmanej vzorky 1087 ľudí. Nasledoval tradičný cieľ slovenských dovolenkárov Chorvátsko (6,07 %), susedná Česká republika (4,97 %), Grécko (3,59 %), Maďarsko (2,85 %) a Španielsko so všetkými ostrovmi (2,76 %). Zo slovenských regiónov treba spomenúť ešte západné a stredné Slovensko, kam plánovalo ísť stráviť svoju dovolenku 4,69, resp. 4,14 percenta ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum zisťoval aj spôsob dopravy na dovolenku. Je pravda, že v januári nebola rozhodnutá väčšina ľudí. Viac ako dvadsať percent by však vy-užilo osobný automobil a takmer štrnásť percent zasa autobus.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 819
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 145
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 503
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 393
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 737
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 003
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 911
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 631
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 138
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 755
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 935
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 797
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 951
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 414
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu