Slávne alpské strediská. Kto by ich nepoznal aspoň z fotografií v katalógoch cestovných kancelárií? V priebehu uplynulých sto rokov sa „vyzliekli z habitu zaspatých horalských osídlí“ a natiahli na seba kozmopolitný odev metropolí. Dnes sa tam rovnako dobre cítia dovolenkári, liečební hostia, športová elita, či spoločenská smotánka. Kvalita služieb, pohostinnosť, pestovanie tradícií a jedinečná ponuka trávenia voľného času, to sú atribúty filozofie, vďaka ktorej sú alpské strediská tak radi a hojne navštevované.
Krása Álp a možnosti aktívnej dovolenky sú dostatočným dôvodom na to, aby ste navštívili tieto strediská, ktoré sú považované za klasikov dovolenkových cieľov. Patria sem Kitzbühel, Lech am Arlberg, Seefeld a St. Anton am Arlberg v Rakúsku, či švajčiarsky Davos a St. Moritz, ale aj:
Cortina d‘Ampezzo (Taliansko) - táto dolomitská krásavica leží v centre slnečného Ampezzského údolia, pozdĺž horského potoka Boite. Šarmantné horolezecké mestečko, geografické a turistické srdce Dolomitov vďačí za svoju rozprávkovú scenériu okrem iného aj skalným, viac ako tritisíc metrov vysokým štítom, ktoré ju obkolesujú. Okrem milovníkov pešej turistiky a lezenia vyhľadávajú stredisko najmä milovníci zimných športov. Mestečko hostilo v roku 1956 účastníkov zimných olympijských hier.
http://www.sunrise.it/dolomiti
Chamonix (Francúzsko) - zasľúbená zem horolezcov, lezcov, skialpinistov, kde sa sny alpinistov menia na skutočnosť. Chamonix začal písať históriu rokom 1741. Vtedy dorazili do Chamonix prví dvaja hostia, ktorí nemali inú možnosť ako po úmornej ceste prespať v starom opátstve. Boli to Angličania, ktorých objaviteľská zvedavosť dohnala až k úpätiu najvyššieho európskeho vyvýšenia - Mont Blancu.
Garmisch - Partenkirchen (Nemecko) - hoci Alpy obdarili Nemecko len malou časťou svojej plochy, na kráse a príťažlivosti nešetrili. Stredisko je srdcom hornobavorského horského regiónu Werdenfels, ktorý je synonymom nenásilného skĺbenia tradícií a moderny. Skalné štíty, zelené údolia, horské jazerá, a predovšetkým tunajší ľudia - srdeční a pohostinní Bavori - boli základným predpokladom úspešného rozvoja turistického ruchu. Z horskej obce sa stala zimná metropola. Koná sa tu mnoho svetových podujatí prakticky vo všetkých zimných športových odvetviach. Ako magnet priťahuje stredisko aj lyžiarov. Od výšky 720 m nad morom až po Zugspitze (2830 nad morom) sa lyžiarom otvárajú brány snehového raja.
http://garmisch-partenkirchen.de
Grindelwald (Švajčiarsko) - mnohí milovníci hôr tvrdia, že rodisko Álp je švajčiarsky región Berner Oberland. Najmä horská obec Grindelwald je kolískou alpského turizmu. Už pred 250 rokmi rozbúchal srdcia návštevníkov pohľad na tajuplné ľadovce a skalné hradby štítov, ktoré sa na tomto mieste Álp dvíhajú do neba ako ozruty, že sa človek medzi nimi cíti úplne maličký. Extrémne vysokohorské túry, horolezecké chuťovky, niekoľkodňové turistické prechody, cyklistické túry ale aj príjemné prechádzky po úbočiach robí stredisko jedným z najdôležitejších turistických oblastí Álp. Okrem skvelých lyžiarskych podmienok využívajú turisti v zime aj zimnú pešiu turistiku, či špeciálne aktivity na snehu - lyžovanie v hlbokom snehu, túry po ľadovci, lezenie v skale a v ľade. Vychýrená je aj švajčiarska hotelierska tradícia s vycibrenou precíznosťou.
Zermatt - Švajčiarsko - snáď najslávnejšia skalná pyramída Álp na výslní s Matterhornom, ktorej silueta zdobí nekonečné množstvo pohľadníc, známok, plagátov, prospektov a rôznych reklamných drobností, leží v údolí Rhôtenal. Región je známy aj svojou dvojjazyčnosťou - hovorí sa tu nemecky a francúzsky. Rozkvet Zermattu sa od začiatku spája s alpinizmom, Kráľovská pyramída Matterhornu a ďalších 36 okolitých štvortisíco-viek právom robí zo Zermattu Mekku alpinizmu. Vďaka jedinečnej polohe v južnom závetrí a ľadovcom, ktoré ho obklopujú, je Zermatt najväčšou celoročnou lyžiarskou oblasťou Álp.
Autor: Barbora Žiačiková