
Na viacerých miestach včera odstraňovali následky pondelkovej výchrice. Najviac postihnuté boli oblasti Banskej Bystrice, Žiaru nad Hronom, Rimavskej Soboty, Oravy, Ružomberka, Liptovského Mikuláša a Žiliny. Na snímke odstraňujú montéri poruchy v horách nad Harmancom.
FOTO TASR –JOZEF ĎURNÍK
BRATISLAVA – Život pracovníka kabínkovej lanovky a nemalé materiálne škody si vyžiadala pondelková víchrica. Hasiči zasahovali v pondelok pre silný vietor celkovo až 177-krát. Pre výčiny počasia ich privolali 110-krát k spadnutým strom, šesťkrát boli stromy spadnuté na automobiloch, 44-krát odtrhnuté alebo značne poškodené strechy a 13-krát museli zasahovať pre poškodenie prívodu elektrického vedenia do rodinných domov.
Ako informovala hovorkyňa prezídia HZZ Alena Bučeková, následkom silného nárazového vetra sa na diaľnici D61 prevrátil príves, vlečený za vozidlom, ktoré zostalo v druhom jazdnom pruhu. Vozidlo neviezlo žiadny náklad a nikto sa nezranil.
V Lučenci sa jedna osoba zranila po tom, čo na ňu padla odtrhnutá omietka zo steny domu.
V Jasenove v okrese Turčianske Teplice sa stala dopravná nehoda kamiónu, ktorý zišiel z komunikácie a narazil do stromu. V zdeformovanej kabíne vodič zahynul. Príčiny dopravnej nehody sú v štádiu vyšetrovania, podľa Bučekovej však nie je vylúčené, že kamión prevrátil prudký nárazový vietor.
Vo Vysokých Tatrách podľa odhadu padlo 15-tisíc m3 drevnej hmoty. Včera začali škody sumarizovať a upresňovať. Najviac je postihnuté okolie Tatranskej Lomnice. Víchrica zasiahla aj oblasť Kežmarských Žľabov a Podspá- dov. Ničivé víchrice sa na tatranských lesoch podpisujú predovšetkým na prelome októbra a novembra. Najväčšiu kalamitu zaznamenali pred dvadsiatimi rokmi, keď padlo rekordných 300-tisíc m3 drevnej hmoty. (sita, tasr)