RÍM. Talianske úrady v utorok prisľúbili, že znásobia svoje úsilie na záchranu starorímskeho mesta Pompeje, kde sa za posledných niekoľko dní zrútili tri budovy.
Od soboty spadli kamene z jedného oblúka a zosypali sa dva múry - jeden neďaleko pohrebiska, ďalší pri starovekom obchode.
Pamiatkarské úrady to pripisujú hustým lejakom a upozorňujú, že odvodňovacie sústavy v celom tomto archeologickom nálezisku sú nedostatočné.
Dostupné peniaze čerpali málo
"Bol som tam týždeň a robím, čo môžem. Viem veľmi dobre, že oči medzinárodného spoločenstva sledujú, čo sme schopní urobiť v Pompejach," uviedol podľa agentúry DPA nový minister kultúry Dario Francheschini.
Francheschini predsedal v Ríme krízovému zasadnutiu, na záver ktorého sa rozhodol uvoľniť dva milióny eur na opravné práce a zrušiť byrokraciu, ktorá brzdila vymenovanie nového personálu.
Nový správca Pompejí, archeológ Massimo Osanna, má začať pracovať vo funkcii už v stredu.
V Pompejach bude zamestnaných aj 30 nových pracovníkov samostatného úradu, ktorý bude dohliadať na projekt obnovy v hodnote 105 miliónov eur, financovaný Európskou úniou.
Taliansky denník Corriere della Sera v utorok informoval, že zatiaľ sa minulo iba 588-tisíc eur, čiže 0,58 percenta z celkových dostupných finančných zdrojov a že boli vypísané tendre iba v 14 z 55 plánovaných projektov obnovy.
Skorumpovaní úradníci a mafia
Od roku 2010 s v Pompejách zrútilo vyše desať budov, ktoré patria do svetového dedičstva UNESCO.
To znovu vyvolalo medzinárodné obavy, či sa talianske úrady trpiace nedostatkom peňazí dokážu postarať o kultúrne dedičstvo.
Vyšetrovaním v Pompejach sa odhalilo, že doterajšie uchovávanie a obnovu antického mesta marili aj skorumpovaní štátni predstavitelia a prienik miestnej mafie Camorry, ktorá má baštu v Neapole.
Prekvitajúce mesto starovekej Rímskej ríše Pompeje boli zničené v roku 79 spolu s neďalekým Herculaneom - pri výbuchu blízkej sopky Vezuv, ktorý zabil tisíce ľudí a navyše, vrstva vulkanického popola hrubá až šesť metrov pochovala nielen obyvateľov, ale celé mesto.
Z pamäte ľudstva sa vytratilo na dlhé stáročia, až ho náhodne objavili v roku 1594. Oficiálne vykopávky Pompejí sa však začali až o takmer 200 rokov neskôr.