Rožňava 28. októbra (TASR) - Štvrťstoročiu udelenia certifikátu Biosférická rezervácia prvému veľkoplošnému chránenému územiu na Slovensku - Slovenskému krasu bola venovaná národná konferencia o biosférických rezerváciách, ktorá sa konala dnes v Rožňave.
Odborné podujatie zorganizovala Správa národného parku Slovenský kras v spolupráci so Slovenským národným komitétom programu UNESCO Človek a biosféra a zvolenskou Technickou univerzitou.
Účastníci zhodnotili doterajšiu činnosť pri presadzovaní programu Človek a biosféra a poukázali okrem iného na potrebu prijať národnú legislatívu pre biosférické rezervácie. Odporúčali urobiť nový výskum územia na základe najnovších poznatkov a prijať zásady na jeho trvalo udržateľné využitie.
Biosférická rezervácia Slovenský kras v okrese Rožňava, ako informoval Mikuláš Rozložník zo správy Národného parku Slovenský kras, má rozlohu takmer 32 200 hektárov. Vyznačuje sa najmä bohatstvom jaskynných útvarov, ktoré boli v roku 1995 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Nachádzajú sa v nej viaceré ohrozené rastlinné i živočíšne druhy, napríklad rumenica turnianska, kandík psí, sokol rároh, v podzemí žijúce bezstavovce a ďalšie.
Slovensko má v súčasnosti štyri biosférické rezervácie - okrem Slovenského krasu aj Poľanu, Vysoké Tatry a Poloniny.