Londýn 28. októbra (TASR) - Američania sa chystajú na oslavu sviatku sviatkov, Halloweenu, Briti si zase o pár dní pripomenú Samhain. A o čo ide? No predsa o sviatky duchov, ktoré pripadajú na 31. októbra.
Halloween je jedným z najobľúbenejších amerických sviatkov. Zbožňujú ho deti i obchodníci. Pre obchodníkov znamená obrat vo výške sedem miliárd dolárov, čím sa v ziskoch radí hneď za vianočné sviatky. Pre deti je to večer keď je všetko, alebo takmer všetko dovolené. Chodia v pestrých a strašidelných maskách od domu k domu vykrikujúc: "trick or treat" (čo možno voľne preložiť ako: buď nám niečo dáte, alebo vám niečo vyvedieme). Ako odmenu si odnášajú rôzne sladkosti alebo peniaze.
Britský Samhain je keltský sviatok duchov, ktorým začína rok v keltskom pastierskom kalendári. Podľa legendy 31. októbra blúdia mŕtvi po cestách a stvárajú neplechu. A keďže sa na túto púť vydávajú z hrobov, patrí sa im na nich zapáliť svetielko, aby trafili späť.
Samhain sa spája s príchodom zimy, s ubúdaním svetla a v určitej podobe existuje v mnohých kultúrach. Dátum 31. október je presne v strede medzi jesennou rovnodennosťou a zimným slnovratom a podľa Keltov to bol preto najlepší čas na mágiu a komunikáciu s duchmi.
S príchodom kresťanstva do "keltských" krajín sa pohanský Samhain mení na Halloween. Je to skratka slov All Hallowďs Eve, čo možno preložiť ako večer pred sviatkom všetkých svätých. Cirkev totiž v snahe vytlačiť pohanské rituály rozhodla, že 1. novembra si budú kresťania pripomínať pamiatku všetkých svätých: All Saints Day, alebo All Hallows Day, a večer pred týmto sviatkom sa teda volá All Hallows Eve.
Mnohé dnešné halloweenske tradície, podobne ako iné kresťanské sviatky, sú vlastne náhradou pohanských osláv. Aj putovanie amerických koledníkov a ich "trick or treat" je kombináciou rôznych tradícií. Má korene v Írsku v niektorých škótskych regiónoch, tam však koledníci chodia na Nový rok.