Bola súčasťou osláv prvej písomnej zmienky o nej, pochádzajúcej z 28. októbra 1702. Jej názov sa vtedy použil pre všetkých sedem uhliarskych osád nachádzajúcich sa v priesmyku.
Po omši biskup R. Baláž požehnal vynovené donovalské námestie, ktoré sa oddnes nazýva Námestie sv. Antona Paduánskeho. Svätec, ktorému v Donovaloch zasvätili kostol i námestie, patrí medzi najviac uctievaných svätých. Tamojší uhliari si ho pravdepodobne vybrali pre povesť divotvorcu a patróna stratených vecí. Medzi ľuďmi sa mu pripisujú zázraky, ktoré hraničia až s mágiou a prehnanou poverčivosťou, ktorá bola pre baníkov príznačná. Pochádza z Portugalska, ale žil aj v Taliansku, v reholi františkánov. Jeho telesné pozostatky sú uložené vo veľkej bazilike v Padove.
Tristoročnicu si dnes Donovaly, horská obec známa najmä ako stredisko zimných športov, pripomenuli aj oficiálnym dokončením rekonštrukcie centrálnej časti obce. Začala sa v máji tohto roku a jej súčasťou bolo i nadvihnutie a premiestnenie dreveného nadchodu ponad cestu. Tá sa rozšíri o tretí pruh na odbočovanie na centrálne parkovisko. Zmenili sa i zastávky autobusov tak, aby si chodci a autá na Donovaloch neprekážali. Preto tam vznikla aj pešia zóna s chodníkmi, obnovili trávniky i zeleň v centrálnej časti dediny.
Združené investície na ňu dosiahli asi 30 miliónov korún. Obnovené je okolie obecného úradu, nový povrch má prístupová cesta, vybudovali inžinierske siete, upravili priestranstvo okolo kostola i cintorín. Súčasťou rekonštrukcie, na ktorej sa finančne podieľala i obec Donovaly, je takisto výstavba infocentra, ktorého výstavbu však len začali. Malo by slúžiť lepšej orientácii všetkých, ktorí ich navštívia. Podľa starostu obce Miroslava Daňa by malo byť hotové do konca roka.