BRUSEL, BRATISLAVA - Definitívne rozhodnutie vo veci dovozu vybranej leteckej techniky na Slovensko bez cla ani po stredajšom rokovaní v Bruseli nepadlo. „Zástupcovia Európskej únie potvrdili, že konečné rozhodnutie musí urobiť slovenská vláda, pričom však poukázali najmä na 26. kapitolu - Vonkajšie vzťahy.
Európska komisia požiadala našu delegáciu o písomné zaslanie materiálov prezentovaných v Bruseli, pričom komisia ich postúpi na vyššiu úroveň,“ povedal riaditeľ odboru leteckej dopravy ministerstva dopravy Ján Breja.
Podľa neho únia čaká aj na výsledky rokovaní medzi Slovenskom a Českom v rámci colnej únie, ktoré sa uskutočnia 30. októbra. „Naša delegácia zástupcom EÚ vysvetlila, že nejde o veľké objemy, pre ktoré by sa mala únia znepokojovať a že slovenskí dopravcovia nakupujú určité položky aj od výrobcov z EÚ. Avšak pokiaľ by štát v tomto smere ďalej nepokračoval, mohlo by to znamenať zmrazenie rozvoja leteckej dopravy na Slovensku,“ dodal Breja.
Slovenská delegácia na technických konzultáciách zástupcom EÚ vysvetlila začiatky budovania leteckej dopravy na Slovensku od roku 1993. Zástupcom EÚ prezentovala aj dôvody, pre ktoré Slovensko uplatňovalo výnimky z cla na vybrané položky leteckej techniky v rokoch 2001 a 2002 a ktoré plánuje uplatniť aj v roku 2003.
V snahe zabezpečiť rozvoj leteckej dopravy požaduje Slovensko výnimku na dovoz vybraných položiek leteckej techniky bez cla. Medzi požadované položky patrí napríklad bezcolný dovoz civilných lietadiel, vrtúľ a rotorov, prúdových motorov, ako aj rádionavigačných zariadení a ďalších častí civilných lietadiel a vrtuľníkov.
Ministerstvo dopravy prístupovú 26. kapitolu - Vonkajšie vzťahy nechce otvárať, požaduje však možnosť udržania výnimiek. Slovenskí leteckí dopravcovia považujú plánované opätovné uplatňovanie cla vo výške 5,4 % na dovoz lietadiel za diskrimináciu, pretože letecké spoločnosti v Európskej únii uvedené clo neplatia. (sita)