Nápad z Moskvy prišiel do Európy.
MOSKVA, BRATISLAVA. Neplatíte za kávu a čaj alebo koláč k tomu, ale za čas, ktorý v útulne zariadenej kaviarni strávite. Minúta stojí podľa britského denníka Guardian dva ruble, čo je v prepočte dve až tri eurá na hodinu.
I tak je to pre hostí menej stresujúce ako obsluha, ktorá sa každú chvíľu pýta, čo si ešte dáte.
V Moskve, Petrohrade, Kazani, Rostove, ale aj na Ukrajine má kaviareň veľký úspech. A tak sa prvý raz sťahuje do západnej Európy. Priamo do finančnej metropoly, kde ide vždy o čas – do Londýna.
Na prelome rokov otvorila kaviareň Ciferník a hneď prilákala davy.
Predávam čas. Úspešne
„Poviem to rovno, nepredávam nápoje, či občerstvenie, predávam čas. Ľudia nechcú byť každú chvíľu rušení, či si ešte niečo objednajú, chcú spolu stráviť nerušene čas, a k tomu dostanú kávu, čaj a pečivo,“ hovorí pre Guardian Ivan Mitin, ktorý kaviareň v Moskve založil pre dvoma rokmi.
Každý, kto do kaviarne vstúpi, dostane starý budík s veľkým ciferníkom, aby si mohol počítať minúty. Ostať môže koľko chce, žiadny minimálny, či maximálny čas nie je.
Obsluha tvrdí, že po štyroch hodinách si už nikto čas nevšíma.
Horúce nápoje a malé občerstvenie sú zadarmo, koláče si môžete priniesť vlastné alebo priamo v kaviarni nejaké upiecť. Hostia sa môžu hrať spoločenské hry alebo si zahrať na klavír. I tak je rozdiel medzi hosťami v Moskve a teraz v Londýne.
V Moskve si čítajú, rozprávajú sa a relaxujú, málokto si otvorí notebook či telefonuje. Do kaviarne neďaleko Kremľa v centre Moskvy chodia študenti, či podnikatelia, ktorým sa medzi prednáškami a stretnutiami neoplatí cestovať domov a späť.
V Londýne si mnohí z kaviarne urobili prechodnú kanceláriu. Okrem kávy a zákuskov majú zadarmo aj internet a využívajú to. Ale nielen to.
Spoločenský Londýn
“Londýnčania sú na tento koncept viac pripravení, hneď tú myšlienku pochopili. Chodia sem, stretávajú sa, dokonca spolu umývajú riad, hlavne v noci ich to baví. Je to veľmi spoločenské,” hovorí Mitin pre Guardian.
Podobná kaviareň úspešne funguje vo švajčiarskom Bazileji od roku 1999. Môžete tam hodiny sedieť a nič si nemusíte objednať, všetko je dobrovoľné. I tak sa jej darí a ročný obrat má 2,5 milióna eur. V októbri minulého roka zaviedli časovú kaviareň aj v Prahe. Za minútu platíte jednu českú korunu, jete, pijete a surfujete zadarmo
Rakúske média tvrdia, že vo Viedni, vychýrenom meste kaviarní by sa nápad platiť v kaviarni len za čas neujal. Tam platíte za Melange a Sacherovu tortu, ale noviny, internet a čas máte zadarmo, píše ORF.
V Bratislave miniete tri eurá na kávu, čaj či zákusok určite rýchlejšie, než je hodina, za ktorú by ste si zaplatili v kaviarni Ciferník.