BRATISLAVA. Stáročné unikátne drevené maľované domy, úzke uličky, majestátne chrámy a pagody. Tak si budú pamätať starobylé tibetské mesto Dukezong turisti.
Tí noví však v lepšom prípade narazia už len na ich kópie. Cez víkend totiž obrovský požiar nenávratne zničil množstvo stavieb v meste s 1300-ročnou históriou.
Príčiny požiaru zatiaľ nie sú známe, mesto však zmenil na nepoznanie. Napriek tomu, že pripravil niekoľko tisíc ľudí o domov, obete si zrejme nevyžiadal.
Dukezong, historický Juantang, patril medzi najväčšie a najlepšie zachované starobylé mestá v tibetskej oblasti Shangri-la, v provincii Jün-nan na juhozápade Číny.
Mesto počas dlhoročnej histórie poznačili nielen vojny, ale bolo najmä dôležitou križovatkou na Hodvábnej ceste. Je obklopené horami a leží v nadmorskej výške tritisíctristo metrov.
Pohorie, ktoré sa rozprestiera na jeho území svojím tvarom nápadne pripomína korytnačku. Ľudia ho preto volajú aj Dägu Mountain – Obrovská korytnačia hora.
Mesto mesačného svitu
Dukezong bol pôvodne hrad, ktorý postavila počas svojej vlády dynastia Tang v rokoch 618 – 907.
O vyše päťsto rokov neskôr počas dynastie Ming náčelník Mu vytvoril tzv. Mesto mesačného svitu.
Krátko po tom, čo náčelník založil mesto, remeselníci našli na jeho území biely íl, ktorý spracovali tak, aby ním mohli natrieť všetky domy. Počas jasných nocí mesto odrážalo mesačný svit.
Mesto podľa toho dostalo príznačný názov Dukezong, čo v tibetskom jazyku znamená modré mesačné svetlo.
Tibeťania si zvolili bielu farbu zámerne. Keďže ich predkovia Qiang uctievali biele kamene, považujú bielu farbu za posvätnú a jej používaním prejavujú rešpekt voči svojim predkom.
Kozmopolitný Dukezong
Napriek tomu, že Dukezong má dlhú históriu, je prekvapivo kozmopolitné. Pre mnohých umelcov bolo zdrojom inšpirácie. Napriek tomu, že si pred požiarom mesto zachovalo svoj kultúrny ráz, nebránilo sa ani pokroku.
Keďže hlavným finančným zdrojom mesta je cestovný ruch, Dukezong, ale aj samotní ľudia sa zo škôd, ktoré požiar napáchal budú ešte dlho spamätávať.