BRATISLAVA - Ak by dodávatelia pohonných látok premietli pripravované zvýšenie dane z minerálnych olejov o 60 halierov na liter do ceny benzínu a nafty pre podniky autobusovej dopravy v plnom rozsahu, pre všetkých sedemnásť spoločností by to znamenalo zvýšenie ročných nákladov spolu o takmer päťdesiat miliónov. Po uplatnení DPH by náklady mohli byť ešte vyššie.
„Konečné rozhodnutie je na predajcoch, ktorí sa rozhodnú, akú cenovú politiku voči svojim odberateľom uplatnia,“ tvrdí ekonomický námestník SAD Bratislava Ľudovít Štiglic. Bratislavský dopravca čerpá v súčasnosti naftu od spoločnosti MOL a medziročne práve v dôsledku cenovej politiky ušetril jedenásť miliónov. „Keďže výber dodávateľa pohonných látok musia podniky SAD realizovať prostredníctvom zákona o verejnom obstarávaní, je možné, že sa zvýšenie dane v dôsledku konkurenčného presadenia utlmí práve v cenovej politike.“
Podľa generálneho riaditeľa SAD Nitra Jána Vrbu by mali spoločnosti kalkulovať aj so zvýšením cien ostatných vstupov. Ak by štátna dotácia ostala na rovnakej úrovni ako v minulých rokoch (zhruba miliarda korún), SAD budú znova prinútené k úsporným opatreniam, čo pôjde na úkor cestujúcej verejnosti.
„Podniky si zvýšením nákladov prejedia investície, ktoré by inak smerovali na nákup nových autobusov,“ uviedol Vrba a upozornil v tomto smere na meškajúci vstup investorov do podnikov SAD.
Zvýšenie výnosov dopravcov pri zachovaní či miernom poklese priazne cestujúcich, by mala priniesť úprava cestovného. Podľa šéfa rezortu financií Ivana Mikloša cestovné zdražie o desať až pätnásť percent. Dopravcovia by privítali, ak by úpravou prešli aj žiacke zľavy, ktoré tvoria v autobusovej doprave v priemere 85 percent ceny cestovného.
(tasr)