Výletníci oberajú mesto o zisky, pretože neprespávajú v meste. Od novembra budúceho roka im zakážu vstup k Námestiu sv. Marka.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
RÍM, BRATISLAVA. V septembri ich stovky protestovali v uliciach mesta, 30 z nich skočilo do vody a hodinu blokovalo Canal Grande. “Benátky zomrú na turizmus,” stálo na mnohých plagátoch.
V utorok protestujúcim talianska vláda vyhovela. Výletným lodiam zakáže od novembra 2014 vstup do Benátok.
Už od 1. januára budúceho roka bude počet výletných lodí, ktoré priplávajú k Námestiu svätého Marka o 20 percent oproti roku 2012, nižší. Pôjde o lode s viac ako 40-tisíc tonami. Len v roku 2012 prešli popri svetoznámom benátskom námestí veľké lode 1639-krát.
Desiatky lodí, cez milión turistov Benátky
Magnet pre turistov
ostrovné mesto, ktorého historické jadro sa nachádza na plytkej lagúne, má 260-tisíc obyvateľov od roku 1987 sú Benátky jednou z najnavštevovanejších destinácii v Taliansku a sú na zozname UNESCO mesto má 115 vodných kanálov a stojí na 118 ostrovčekoch Benátky preslávili gondoly, takmer 400 mostov, ktoré križujú kanály, Námestie svätého Marka s holubmi a rovnomennou bazilikou
Benátky už zažili na jeseň aj to, že priamo pri Námestí sv. Marka za jediný týždeň zakotvilo 27 lodí.
„V prvej polovici roku 2013 stúpol počet lodí v Benátkách o sedem percent a bude ďalej stúpať,“ povedal podľa Reuters taliansky minister životného prostredia Andrea Orlando pred stretnutím vlády so starostom Benátok Giorgom Orsonim.
Ročne navštívi mesto na lagúne 1,6 milióna turistov z výletných lodí. Od roku 1997 ich počet stúpol o 440 percent. Benátky sa tak dostali z desiateho na štvrté miesto v európskom rebríčku najväčších terminálov pre výletné lode.
Škodí to hlavne životnému prostrediu. Miestny výbor s názvom Žiadne veľké lode upozorňuje na to, že veľké vlny ohrozujú storočné paláce pozdĺž kanála, ktoré často stoja na drevených pilieroch.
Obyvatelia mesta sa tiež sťažujú, že zakaždým, keď prejde okolo veľká výletná loď z toaliet im vychádza odpadová voda.
Každá veľká loď zaťažuje životné prostredie tak ako 14-tisíc áut, povedala pre talianske médiá hovorkyňa výboru. Lode navyše oberajú mesto o zisky, pretože výletníci neprespávajú v meste, ale na lodi.
Denne stotisíc návštevníkov Benátky navštívi ročne 25 miliónov turistov, z toho státisíce Slovákov . Denne je tak v meste 100-tisíc návštevníkov, v čase karnevalu až 130-tisíc.
Obmedzenie výletných lodí tak nemusí byť jediným opatrením mesta, ako sa pred návalom cudzincov chrániť. Dlhšie sa diskutuje o zavedení „numerus clausus“ pre turistov.
„Počet turistov musí byť naprogramovaný. Benátky musia byť chránené,“ hovorieval bývalý starosta Paolo Costa.
Jeho nástupca nesúhlasí. „Musíme nájsť riešenie ako obmedziť počet turistov, ale numerus clausu je nedemokratická cesta, ako riešiť problém,“ povedal Orsoni.