Stará Lesná 17.októbra (TASR) - Rozvoj cestovného ruchu v prihraničnej oblasti oboch krajín je nosnou témou IV. slovensko-poľského hospodárskeho fóra, ktoré sa dnes začalo v hoteli Horizont v Starej Lesnej.
Dvojdňové podujatie je pokračovaním predchádzajúcich 3 ročníkov, striedavo konaných v Poľsku a na Slovensku, ktoré boli zamerané na podnikateľské možnosti a elimináciu existujúcich legislatívnych bariér dvojstrannej spolupráce.
Tohtoročné fórum sa začalo prezentáciou slovenskej časti Euroregiónu Tatry (EUT), prírodných a historických zaujímavostí Oravy, Liptova a Spiša. Podpredseda EUT Wendelín Haber poukázal na nedostatok informácií o konkrétnych možnostiach trávenia voľného času na Slovensku, ako aj nie najlepšiu úroveň prekladov propagačných materiálov do poľštiny. Súčasne dodal, že EUT nemôže suplovať úlohy štátu v propagácii cestovného ruchu. Môže však byť iniciátorom rozvoja spolupráce subjektov, podnikajúcich v tejto oblasti.
Podľa predsedu EUT Petra Buriana je dvojdňové fórum, spojené s prezentáciou, ďalším krokom k zintenzívneniu spolupráce najmä malých podnikateľov z prihraničnej oblasti oboch krajín. Vyzdvihol dobudovávanie a skvalitňovanie hraničných priechodov, ako sú napríklad Čirč-Leluchow. Ide o spoločný slovensko-poľský projekt, ktorý sa realizuje zrkadlovým spôsobom. Priechod umožní aj prepravu tovaru nákladnou dopravou s hmotnosťou do 7,5 tony.
Slovenská časť EUT dostala v tomto roku na realizáciu projektov 1,485 milióna Sk zo štátneho rozpočtu. Ďalším zdrojom financovania pre obidve strany sú európske fondy. "Na čerpanie prostriedkov sa však treba dobre pripraviť technicky aj personálne," zdôraznili účastníci fóra, ktoré pokračuje v piatok prezentáciou ďalších podnikateľských subjektov.
* sv gl