
Jedným z mála podnikov, v ktorom podávali alkoholické nápoje, bola aj vináreň pod Michalskou bránou, kde to skôr vyzeralo ako v pivárni. Prevažnú klientelu tvorili anglickí „rowdies“. FOTO SME – PAVOL MAJER
Pred dlho očakávaným kvalifikačným futbalovým zápasom Slovensko – Anglicko, ktorý sa odohral v sobotu na Tehelnom poli, ulice mesta ožili. Hoci Bratislavčania v nevľúdnom a upršanom počasí dali prednosť pohodlnému domovu, od piatku večera sa centrom potulovali stovky anglických fanúšikov, ktorí hľadali nejaký otvorený podnik. Väčšina z nich bola totiž preventívne uzavretá s nápismi rekonštrukcia, inventúra či z technických príčin zatvorené. „Aj to je možnosť, ako si brániť majetok. Nielen ja som počúval správy a viem, čoho sú Angličania schopní. Veď aj na majstrovstvách sveta v Japonsku a Kórei vystrájali,“ povedal jeden z majiteľov.
Mestské časti Nové Mesto a Ružinov vydali nariadenie o zákaze predaja alkoholu.
„To sme tu ešte nemali. Prvých desať objednávok po otvorení bolo desať čajov. Na niečo podobné si nepamätám, ani keď boli sedemnásťstupňové mrazy. Museli sme oprášiť všetky šálky aj zo skladu,“ povedala s úsmevom jedna zo servírok v Kolkárni, keď prinášala niekoľko poschodí čajových pohárov poukladaných na tácke.
V sobotu pred zápasom sa v tejto – tentoraz nealkoholickej pivárni blízko futbalového štadióna Interu stretli fanúšikovia z celého Slovenska. Potvrdili, že konflikty nevyvolávajú len obávaní rowdies a zákaz predaja alkoholu nič nerieši. Mladí muži, dekorovaní vlajkou žilinských fanúšikov, prišli už do pivárne v nálade, jeden dokonca so skrvavenou tvárou. Po chvíli atmosféra zhustla a konflikt medzi slovensko-slovenskými fanúšikmi bol na spadnutie. Personál ho však napokon zvládol. MIROSLAV HÝLEK
Podľa odhadu na zápas Slovensko – Anglicko prišlo približne 6000 anglických fanúšikov. Do Bratislavy prichádzali prevažne autobusmi a vlakmi zo susedných krajín z Viedne, Prahy a Budapešti, kam sa spravidla dopravili letecky. Autobusy parkovali na vyhradených parkoviskách v okolí Bajkalskej. Niektorí z fanúšikov sa na zápas napokon nedostali. Zatiaľ čo českým colníkom v rýchliku Praha – Bratislava bolo vcelku jedno, či Angličania majú pasy v poriadku, slovenskí colníci viacerých nekompromisne cez hranice nepustili. Na bratislavskej stanici príchod Angličanov prešiel bezkonfliktne, iste tomu napomohla početná skupina prítomných kukláčov. (mh)