Zatiaľ čo na slovenských cestách z roka na rok pribúda áut s belgickými, luxemburskými, ale najmä holandskými štátnymi poznávacími značkami, naši turisti zrejme len veľmi pomaly objavujú krásy troch krajín Beneluxu.
Napríklad hlavné mesto Holandska Amsterdam si vyslúžilo prezývku Benátky severu. Nie nadarmo. Množstvo kanálov, ktoré ho pretínajú, dávajú tomuto mestu neopakovateľný charakter. Amsterdam môžete objavovať dvoma spôsobmi. Prechádzkou úzkymi uličkami, preplnenými obchodmi, kaviarničkami a reštauráciami alebo plavbou po kanáloch vyhliadkovými loďami (prístav sa nachádza hneď vedľa centrálnej železničnej stanice). Ideálne je skombinovať oboje, pričom Amsterdam treba vidieť a zažiť nielen cez deň, ale aj večer, či
dokonca v noci.
Milovníci umenia by nemali obísť Van Goghovo múzeum s unikátnou zbierkou diel známych maliarov 19. st. a Rijkmuseum s približne miliónom umeleckých diel z celého sveta. Konzumentom komerčnejšej kultúry odoporúčam návštevu Múzea figurín Madam Tussaud na námestí Dam. Na tomto námestí si môžete obzrieť i Kráľovský palác, amsterdamské sídlo holandských monarchov, a Nový kostol, zrekonštruovaný do dnešnej podoby v 17. st., v ktorom boli od r. 1914 korunovaní všetci holandskí králi a kráľovné. Holandsko je krajinou kvetín, nielen svetoznámych tulipánov, takže návštevníci Amsterdamu by nemali obísť známy kvetinový trh, ktorý sa z väčšej časti rozkladá na "hausbótoch"
zakotvených v kanáli Singel.
Z Amsterdamu je len hodina cesty vlakom do Haagu. Mimochodom vôbec najlepšie je tam cestovať vlakom. Veľké mestá spájajú v krátkych intervaloch rýchle, čisté a pohodlné vlaky, pričom ceny sú i pre našinca relatívne prijateľné. Hlavné stanice sú navyše priamo v centrách miest. Den Haag, ako toto sídlo vlády a kráľovnej volajú samotní Holanďania, je síce menší ako Amsterdam a nedýcha takou neopakovateľnou atmosférou, ale v historickom jadre je veľa pekných ulíc, námestí a historických budov. Milovníci umenia nesmú obísť múzeum Mauritshuis. Haag sa navyše nachádza na pobreží, takže možno využiť piesočnú pláž v mestskej časti Scheveningen, aj keď teplota vody nemôže konkurovať Jadranu. Navyše tu môžete navštíviť vyhlásenú reštauráciu Ducdalf v rybárskych dokoch s morskými špecialitami.
Rotterdam síce predchádzajúcim dvom mestám nemôže konkurovať historickými pamiatkami, má však námorný prístav, najväčší na svete, a plavba dokmi na palube "Lietajúceho Holanďana" popri obrovských zaoceánskych lodiach naplní sen nejedného Slováka. Kto nechce riskovať morskú chorobu, môže navštíviť 185-metrovú vyhliadkovú vežu Euromast, najvyššiu stavbu v Holandsku, so špeciálnou výsuvnou vyhliadkovou plošinou.
Úplne netypickým holandským mestom je Maastricht v juhozápadnom cípe krajiny. Mesto leží 30 km od hraníc s Nemeckom v tesnej blízkosti belgických hraníc. Má za sebou rušnú históriu, ktorá sa odrazila v architektúre. Preto sa v Maastrichte cítite akoby viac v Nemecku alebo vo Francúzsku než v Holandsku.
Metropola Belgicka je neoficálne i hlavným mestom Európskej únie. V Bruseli však nielenže sídlia orgány EÚ, ale je tu i zábavný park Mini-Europe, kde si môžete pozrieť 300 zmenšenín známych historických a moderných stavieb nášho kontinentu. A čo len kameňom dohodíte, nachádza sa svetoznáme ATOMIUM, ktoré pre
zmenu nie je zmenšeninou, ale zväčšeninou, ako ináč - atómu. Medzi atrakcie Bruselu patria historické stavby - Kráľovský palác, Palác spravodlivosti, Múzeum umenia či Radnica na Grote Markt - Veľkom námestí, ktoré je jadrom starého mesta. Najväčšou atrakciou je však maličká socha "čurajúceho chlapca" - Manneken Pis - s ktorou sa spája aj legenda.
Hornaté Luxembursko ponúka turistom okrem zachovalých hradov a pamiatok pozoruhodné prírodné scenérie. Hlavné mesto Luxemburg sa vám vryje do pamäti najmä nevšedným rozpoložením - leží na strmých svahoch hlbokej rokliny, ponad ktorú čnejú vysokánske mosty.
Autor: SME 01/07/1996