
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Neobyčajné prírodné zákutia Štiavnických vrchov a história prakticky na každom kroku dávajú záruku dobre strávenej dovolenky. Ak si k tomu pripočítame fakt, že sa môžeme okúpať priamo v histórii, je to pre turistov z domova i zo zahraničia veľké lákadlo. Štiavnické tajchy sú totiž príťažlivé ako miesta pre oddych a zároveň sú svetovým unikátom zapísaným v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Budovanie tajchov úzko súviselo s rozvojom baníctva v okolí mesta, kde ležalo pôvodne 54 nádrží. Prvé vznikali už v 16. storočí, no nezachovali sa. Aj dnes sa však môže turista okúpať vo vodnom diele, ktoré postavili v 18. storočí. Aj keď najväčším banským vodohospodárskym systémom do konca 18. storočia bol horský vodohospodársky systém v Nemecku, štiavnický systém bol všade vo svete známy svojimi pozoruhodnými technickými parametrami.
Podľa Mariána Lichnera, autora knihy Banskoštiavnické tajchy, boli najvyššími troma hrádzami v Európe až do polovice 19. storočia hrádze postavené v Banskej Štiavnici – Rozgrund, Veľká Richňava a Počúvadlo. Práve Rozgrund s výškou 30,2 metra, ktorý bol vybudovaný v roku 1744, patril dlho medzi najvyššie zemné priehrady v Európe a do polovice nášho storočia bol najvyššou zemnou priehradou v bývalom Československu.
Unikátny banský systém sa dnes vo veľkej miere používa aj na rekreačné účely, hoci v minulosti hrozilo za kúpanie v tajchoch dokonca aj väzenie. Už v minulých storočiach obľubovali kúpanie v tajchoch hlavne študenti štiavnických škôl, ktorí radi porušovali všetky príkazy a zákazy. Po tom, čo sa napriek zákazom utopil v Klingeri jeden z akademikov, hrozila za plávanie v tajchoch nielen peňažná pokuta, ale aj väzenie. Ľudia však tajchy využívali aj naďalej, a tak sa musela vrchnosť časom zmieriť s tým, že voda z tajchov nebude slúžiť iba baniam. K najznámejším turistickým strediskám dnes patria tajchy Počúvadlo, Richňava a Kolpachy. Kúpanie v nich by sme však nemali podceňovať. Každoročne sa tu totiž niekoľko ľudí utopí, najmä preto, lebo nevedia dobre plávať a podcenia tajch. Treba si uvedomiť, že tajchy sú veľmi hlboké a nie všetky miesta pre vstup do vody sú vhodné. Najvhodnejšie miesto je zvyčajne to, kde sa kúpe väčšina ľudí. Tu prístup do vody postupne klesá a breh nie je strmý. Naopak – niektoré hrádze sa strmo spúšťajú nadol a treba sa im vyhnúť.
KVETA FAJČÍKOVÁ