SME

Ako ochrániť svoj domov pred dlhými prstami

Dlhé prsty nemusia znamenať len ušľachtilosť alebo predurčenie na dráhu koncertného umelca. Môžu mať aj omnoho prozaickejšie prejavy, napríklad vykradnutý byt. Aj keď leto a dovolenky, keď sa tradične udeje najviac krádeží, sú dávno za nami, „zlodejská ..

Dlhé prsty nemusia znamenať len ušľachtilosť alebo predurčenie na dráhu koncertného umelca. Môžu mať aj omnoho prozaickejšie prejavy, napríklad vykradnutý byt. Aj keď leto a dovolenky, keď sa tradične udeje najviac krádeží, sú dávno za nami, „zlodejská sezóna“ trvá celý rok. Preto by sme mali na ochranu nášho, neraz ťažko nadobudnutého majetku, myslieť po celý rok. Ľudia sa vraj v prístupe k zabezpečeniu svojho domu či bytu delia na dve kategórie: prvá zastáva názor, že masívne dvere s množstvom bezpečnostných zámkov, zamrežované okná a zabezpečovacie systémy zbytočne zlodejov priťahujú, a druhá zase za ťažké peniaze nakupuje všetky technické novinky a najdômyselnejšie zabezpečovacie systémy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štatistík má najvyšší počet trestných činov povahu majetkovej kriminality a najvyššie percento tvoria vlámania do bytov, kancelárií, rekreačných objektov, výrobní a predajní. Odborníci tvrdia, že bez zabezpečenia by nemal zostať ani jeden jediný otvor. V bytových domoch sú najohrozenejšie byty na prízemí a ľahkou prístupovou cestou sú aj terasy a balkóny. Aj keď sa spoločný vchod zamyká, zlodeji sa dovnútra aj tak dostanú. Číselné kódy ani iné systémy tiež nie sú prekážkou. Na číselnej klávesnici sa už za krátky čas dá rozpoznať, ktoré tlačidlá sú najviac používané a stačí len chvíľa trpezlivosti na vyskúšanie správneho poradia číslic. Vstup na magnetické karty tiež nie je spásonosným riešením - karty ich majitelia strácajú rovnako často ako kľúče a dvere otvárané takýmto systémom nie sú o nič bezpečnejšie ako tie so zámkom. Domové telefóny s elektrickým vrátnikom vám možno ušetria behanie s kľúčmi, ale vždy sa nájde nejaký dobrák, čo pustí do vchodu aj neznámu osobu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou slabinou je vstup do samotného bytu či rodinného domu. Z hľadiska bezpečnosti sú dvere zaradené do štyroch kategórií, pričom dôležitú úlohu hrá nielen konštrukcia dverného krídla, ale aj vlastnosti zárubne do ktorej sú osadené. Bezpečnostné kategórie majú aj zámky, kde je pre zmenu až šesť stupňov odolnosti proti násilnému otvoreniu. Vstupné dvere teda majú hneď niekoľko slabých miest: zárubňu a pánty, zámok a samotné dverné krídlo. Ak nechcete pri inštalácii nových bezpečnostných dverí meniť aj zárubňu, dá sa upraviť aj pôvodná oceľová a to vyliatím vnútornej dutiny betónom. Týmto opatrením sa zabráni zlodejom roztiahnuť zárubňu heverom. Lepšie je však investovať zároveň aj do bezpečnostnej zárubne, ktorá je uchytená do okolitého muriva, špeciálne tvarovaná a natoľko pevná, že neželanú manipuláciu zvonka vôbec neumožňuje. Proti vysadeniu z pántov sú dvere chránené mechanickými zábranami ako sú špeciálne skrutky, oceľové rozpery a kolíky. Stupeň bezpečnosti sa hodnotí aj podľa počtu a umiestnenia bodov, ktorými sa dvere zapierajú do zárubne. Veľmi účinné sú aj rozvorové zámky. Ak máte dvojkrídlové vstupné dvere, musíte obidve krídla zabezpečiť aj priečnou závorou.

SkryťVypnúť reklamu

Účinným opatrením proti vniknutiu do objektu je aj zamrežovanie okien a balkónových dverí. Dôležité je členenie aj materiál a hrúbka prútov, z akých je mreža vyrobená. Vzdialenosť jednotlivých článkov alebo lineárnych prútov by nemala byť väčšia ako 14 cm a vodorovné spojovacie prvky by mali byť od seba vzdialené menej než 40 cm. Netreba zabudnúť na dostatočne odolné uchytenie do muriva - optimálne je navŕtať do hĺbky 15 až 20 cm oceľové prúty a mreže na ne privariť. Samozrejme môžeme aj vysekať otvory a do nich mrežu vsadiť. Ak vám vadí zamrežovaný výhľad, môžete použiť aj odsuvné alebo vyklápacie mreže. Alternatívnym riešením sú skladacie tzv. nožnicové mreže, ktoré sa upevňujú zvnútra v interiéri. Ich výhodou je, že sú menej nápadné. Zlodej najprv musí rozbiť sklo na okne aby sa pokúsil prekonať mreže.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou je elektronický zabezpečovací systém. Ak nemáte ústretových susedov, ktorým nie ste ľahostajní, tak na vybavenie poplašnou sirénou radšej rýchlo zabudnite. Vyplaší len kriminálnikov začiatočníkov a jedinou reakciou okolia bude hundranie pre rušeniu kľudu. Efektívnejšie je napojiť systém na pult centrálnej ochrany na polícii, keď každé narušenie bezpečnostného systému automaticky a okamžite privolá pomoc. Účinné sú aj rôzne detektory fungujúce na princípe rôznych druhov snímačov - infračervené, perimetrické či reagujúce na pohyb. Niektoré sú schopné do určitej miery rozoznávať, či narušenie nespôsobil vietor či zviera a obmedziť tak počet planých poplachov.

Medzi najdokonalejšie rozoznávacie systémy patria biometrické detektory, ktoré fungujú ako zámok na dverách. Dvere otvoria až po identifikácii predvolenej osoby. Vyhodnocujú údaje, ktoré sa u každého človeka líšia a sú úplne rozdielne u každého jedinca: napríklad tvar ruky, odtlačok palca alebo sietnicu oka. Najdokonalejšie zariadenia vyhodnocujú vždy niekoľko údajov súčasne, napríklad zmerajú teplotu, registrujú povrch a tvar a niektoré sú schopné porovnávať údaje aj na základe tepovej frekvencie skúmanej osoby. Keďže sa vždy vyhodnocuje niekoľko údajov súčasne, systém je schopný správnej identifikácie aj vtedy, ak jeden z údajov nesúhlasí. Ako pri každej technologickej fajnovosti, aj tu je cena úmerná zložitosti systému. *

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu