SME

Kapverdy: Európa opäť objavila africký raj

Ak chcete zažiť nefalšovanú africkú exotiku, no zároveň sa nechcete vzdať obvyklého európskeho komfortu, vycestujete na Kapverdské ostrovy.

Ostrov Sal, KapverdyOstrov Sal, Kapverdy (Zdroj: Hugo Alexandre, unsplash.com)

Republika Cabo Verde leží v rovníkovej Afrike vo východnej časti Atlantického oceánu neďaleko západného pobrežia Senegalu. Tvorí ju desať ostrovov, z ktorých najnavštevovanejšie sú hornatý ostrov Fogo s najvyšším vrchom súostrovia Pico do Fogo, exotický ostrov Santiago s hlavným mestom Praia, romantický Boa Vista s panenskými plážami a ostrov Sal – centrum turistického ruchu.

Ostrovy boli objavené v 15. storočí portugalskými moreplavcami. Podľa zachovaných záznamov Dinis Dias v roku 1445 doplával k miestu, ktoré nazval Zelený mys (Cabo Verde). Benátčan Cadamosto sa zase plavil z juhoportugalského Lagosu k brehom dnešného Senegalu, ale kvôli silnému vetru údajne odbočil na západ, kde uvidel ostrov, ktorý nazval Boa Vista (Dobrý výhľad).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne boli objavené aj ďalšie ostrovy – Sal, Maio či Santiago. Vtedajší cestovateľ Gomes popísal Kapverdské ostrovy ako zem bez ľudí, ale s bujnou vegetáciou.

Kreoli sú morabeza

Kapverdské ostrovy sa prvýkrát objavili na mape v roku 1468, keď sa začalo pusté územie zapĺňať portugalskými prisťahovalcami a čiernymi otrokmi z Afriky. Postupne sa na ostrovoch vytvorila pestrá spoločnosť vrátane kastílskych, janovských a holandských dobrodruhov, sefardských Židov a Maurov.

Prečítajte si tiež: Praktický sprievodca na Kapverdy Čítajte 

Z novoobjavenej krajiny sa stal dôležitý ekonomický uzol, portugalská kolónia, ktorá v dvadsiatom storočí nastúpila na cestu k samostatnosti. Dnes sú Kapverdy demokratickou republikou o rozlohe 4 035,5 km² s viac ako 470 tisíc obyvateľmi. Väčšina z nich sú mulati, náboženstvo je prevažne katolícke. Aj preto sa často miestni opisujú ako morabeza, čo sa v kreolskom dialekte ťažko presne prekladá, ale znamená to niečo v zmysle láskaví, vľúdni.

Na Kapverdách je úradným jazykom portugalčina, obyvateľstvo si ju však afrikanizovalo, a tak sa vám môže stať, že hovorovému kreolskému dialektu crioulo rozumieť nebudete. V hotelových komplexoch a turistických strediskách sa však okrem portugalčiny dohodnete aj anglicky, na niektorých ostrovoch aj španielsky či francúzsky. V roku 2005 bol zaznamenaný 25-percentný rast turizmu. Športovo založených cestovateľov láka na Kapverdské ostrovy aj priaznivý vietor. Rozsiahle tropické pláže sú celoročným rajom surferov.

Kapverdské Mŕtve more

Vodné dobrodružstvá si vychutnáte, aj keď nemáte odvahu na extrémne športy. Čarovným zážitkom je návšteva morského lávového jazierka Buracona, ktoré je také priezračné, že je škoda sa v ňom aspoň neomočiť. Nájdete ho v severnej časti západného pobrežia ostrova Sal. Neďaleko jazierka sa môžete pokochať vskutku dychvyrážajúcim úkazom.

Za slnečného počasia, približne okolo poludnia, sa vám v neďalekej jaskynke naskytne cez otvor v skalách úchvatný pohľad na prírodnú raritu – „magické oko“. Ide o lom slnečných lúčov, ktorý vytvára elipsovitý útvar tyrkysového svetla.

Z Buracony sa naprieč púšťou dostanete na druhú stranu ostrova k východnému pobrežiu. Tam narazíte na dedinku Pedra Lume, pri ktorej sa nachádza sopečný kráter Salinas, odkiaľ sa v minulosti vo veľkom ťažila soľ a vyvážala do Európy a Južnej Ameriky. Dnes sa vysokomineralizovaná voda v soľných jazerách využíva na liečebné účely a má údajne rovnaké účinky ako Mŕtve more. Jedno je isté, určite sa v jazere neutopíte.

Keď sa vyberiete cestou, ktorá križuje ostrov späť na západ, dostanete sa do významného prístavu Palmeira, kde si prídu na svoje všetci milovníci čerstvo ulovených rýb. Mäso z tuniaka si môžete kúpiť aj ako suvenír v konzerve.

Ak vám ryby nevoňajú, určite si prineste z ostrova pravú kapverdskú kávu, ktorá má lahodnú, aj keď trošku inú príchuť, na akú sme zvyknutí. Na ostrove sa lovia aj žraloky, na niektorých miestach dokonca priamo z pláže. Vidieť žraloka naživo môžete v Žraločej zátoke, ktorá sa nachádza na východnom pobreží.

Mestská exotika

Centrom ostrova Sal je hlavné mesto Espargos. Predmestie tvoria chudobné slumy, v ktorých žijú nemajetní obyvatelia. Napriek tomu, že mnohí z nich pracujú, nedokážu si zaplatiť ubytovanie v mestských domoch v centre Espargosu.

Turistov s dobrodružnými povahami určite nadchnú prašné ulice mesta, africké kaviarničky, ktoré sa ani zďaleka nepodobajú tým stredomorským a typické miestne ženy, ktoré nosia nákupy či košíky na hlavách alebo bábätká zaviazané v šatkách na chrbte.

Najviac európsky charakter má juh ostrova s vyhľadávaným letoviskom Santa Maria, ktoré založil v roku 1830 Kapverďan Manuel António Martino. Od tých čias sa mesto Santa Maria výrazne zmenilo. Už to nie je mestečko osvetovej spoločnosti Ilustração Africana a závodu na výrobu rybích konzerv. Dnes je to sídlo zahraničných hotelov, obchodíkov so suvenírmi a pláží s opaľujúcimi sa Európanmi.

Napriek dovolenkárskemu nádychu si však zachováva stále africkú dušu. A nie je to len o typických pieskových ručne maľovaných obrázkoch s motívom Afriky, ktoré vám budú miestni predajcovia pchať do ruky, kam sa len pohnete. Keď budete mať šťastie, zažijete v miestnych uliciach kultúrny program.

Čo treba vedieť pred cestou

  • Teplota: Na Kapverdách je celoročne príjemná klíma, teplota neklesá pod dvadsať stupňov, no pripravte sa na vietor, ktorý však našťastie nie je studený.
  • Voda: Voda z vodovodu kvôli silnej mineralizácii nie je pitná.
  • Strava: V hoteloch vám zväčša ponúknu európske jedlá, ktoré sa podobajú skôr stredoeurópskej kuchyni.
  • Mena: Oficiálnou menou je kapverdské escudo, všade v obchodoch sa však dá platiť eurami, v ktorých vám aj vydajú.
  • Jazyk: Oficiálnym jazykom je portugalčina, miestni hovoria kreolčinou. Dohovoríte sa však aj po anglicky, na niektorých ostrovoch aj po francúzsky či španielsky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 526
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 323
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 313
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu